יותר מ -9.3 מיליון בוחרים רשומים להצביע בבחירות שבהן הבוחרים יכולים לבחור מבין יותר משני תריסר מפלגות המיוצגות.

מסיבות

יותר מ -20 מפלגות מתמודדות על הרשויות המקומיות, לבד או בקואליציות.

הם Aliança, BE, CDS-PP, Chega, Ergue-te, Iniciativa Liberal, JPP, Livre, MAS, MPT, Nós, Cidadãos !, PAN, PCP ו- PEV, PCTP/MRPP, PDR, PPM, PS, PSD, PTP, RIR ו- Volt Portugal.

מתוך 308 העיריות במדינה, רק ל -64 יש בקשות מקבוצות אזרחים, ובארבע עיריות יש שתי תנועות בכל אחת: אלבופיירה (במחוז פארו), סברוסה (וילה ריאל), רדונדו (אבורה) ו קסטלו דה פייבה (אביירו).

בוחרים

על פי התעודה שפורסמה בחודש יוני בדיאריו דה רפובליקה, 9,306,120 מצביעים יכולים להצביע בבחירת חברי 308 המועצות וכמוות אסיפות עירוניות, כמו גם 3,091 מועצות הקהילה (בקורבו אין ישות כזו).

ישנם 9,278,234 אזרחים לאומיים בעלי זכות הצבעה בבחירות אלה, 12,711 מהאיחוד האירופי ו -15,175 זרים אחרים המתגוררים בפורטוגל.

בבחירות 2017 נרשמו 9,396,680 מצביעים, 90,560 פחות מבשנת 2021, מתוכם קצת יותר ממחצית הצביעו, שכן שיעור ההימנעות הרשום עמד על 45 אחוזים.

תאריך הבחירות

בחירות מקומיות, עם תאריך שהוגדר על ידי הממשלה, מתקיימות בין השעות 08:00 ל -20: 00 שעון מקומי ב -26 בספטמבר (לאזור האיים האזוריים פחות שעה מהיבשת ומדיירה), והמערכה הרשמית מתקיימת בין 14 ל -24. ספטמבר, על פי לוח השנה שפרסמה ועדת הבחירות הלאומית (CNE) באתר הרשמי שלה.

ב- 26 בספטמבר, לאחר הבחירות, הודעת הטבלה המקומית מתפרסמת מיד בדלת הקלפי והתוצאות מועברות למועצת הקהילה או לגורם המיועד באופן רשמי.

הטבלה הכללית מתחילה ב -28 והמפה הרשמית עם תוצאות הבחירות חייבת להתפרסם ב- Diário da República תוך 30 יום מיום קבלת הפרוטוקול של כל ישיבות הטבלה הכלליות.

אחריות מערכת הבחירות על ידי המועמדים לפני החשבונות והמימון של מפלגות פוליטיות תצטרך להיעשות “בתוך תקופה מקסימלית של 90 יום, במקרה של בחירות לרשויות המקומיות, […] לאחר תשלום מלא של הסבסוד הציבורי. ”.

הצבעה על נעילה

בוחרים שנמצאים במעצר חובה בגלל Covid-19 או המתגוררים בבתי מגורים ואינם יכולים להיות נוכחים יכולים להצביע ב -21 וב -22 בספטמבר, על פי לוח השנה שפרסם CNE.

במקרים אלה, ראש עיריית העירייה בה הם רשומים, או במקומם חבר מועצה או עובד עירייה מוסמך, נוסע לכתובת האזרח.

את הבקשה להצביע בהקשר זה יש להגיש בין ה -16 ל -19, עם המזכירות הכללית של משרד המינהל הפנימי או מועצת הקהילה. ניתן לעשות זאת על ידי נציג הבוחר על ידי הצגת ייפוי כוח פשוט, בצירוף העתק מסמך הזיהוי האזרחי של המבקש.

הצבעה מוקדמת

בוחרים שמסיבות מקצועיות אינם יכולים להצביע ביום הבחירות, כגון אנשי צבא, סוכני כוחות הביטחון והשירותים וסוכני הגנה אזרחית, חברי משלחות מדינה רשמיות הנוסעות לחו”ל, יכולים גם הם להצביע מראש.

כדי להצביע, מצביעים אלה יכולים לפנות לראש העירייה בעיר שבה הם רשומים, בין התאריכים 16-21 בספטמבר, ולהביע את נכונותם לממש את זכות ההצבעה מראש.

מטופלים שנמנעו מכניסת בית החולים לקלפי, סטודנטים שנרשמו למוסדות חינוך במחוז, אזור אוטונומי או אי אחר מזה שבו עליהם להצביע והבוחרים שנכלאים ללא שלילת זכויות פוליטיות רשאים להגיש מועמדות עד 6 בספטמבר, על ידי באמצעים אלקטרוניים או בדואר, הצבעה מוקדמת לראש עיריית העירייה בה הם רשומים.

איסוף הקולות בבתי חולים, בתי סוהר או הוראה מתקיים בין התאריכים 13 עד 16 בספטמבר.

תַקצִיב

על פי תקציבי הקמפיינים בין ישות החשבונות למימון פוליטי, המפלגות וקואליציות המפלגות מצפות להוציא סך של 31 מיליון יורו במערכת הבחירות לרשויות המקומיות בספטמבר, פחות מ -35 מיליון אירו לפני ארבע שנים.

שינויים בעיריות

עם בחירות אלה, לשש עיריות יהיו פחות חברי מועצה בהנהלת העירייה, זאת עקב ירידה בבוחרים הרשומים מאז הבחירות הקודמות, כך עולה מנתוני CNE.

העיריות שמפסידות מנדטים בלשכות המתאימות הן Vinhais ו- Mogadouro, במחוז Bragança, העירייה (ובירת המחוז) של Vila Real, עיריית Fafe, ב Braga, Pombal, in Leiria, ו Vendas Novas, ב אבורה .

לעומת זאת, ועד לשלושה מצביעים בלבד, יהיה פורטימאו בפארו מספר גבוה יותר, שיעבור משבעה לתשעה אלמנטים (הנשיא ושמונה חברי מועצה), מכיוון שמחוז אלגרבה זה גדל מ -48,497 מצביעים ל -50,003 מצביעים רשומים, מאז הבחירות 2017.

מספר המנדטים של כל גוף עירוני מוגדר על פי תוצאות רישום הבוחרים, המתקבל באמצעות מאגר הנתונים המרכזי של רישום הבוחרים ומפורסם על ידי משרד המינהל הפנימי ב- Diário da República.

החוק בתוקף קובע כי ההנהלה העירונית מורכבת מחמישה אלמנטים במועצות ובהן 10,000 מצביעים או פחות; על ידי שבעה גורמים בעיריות עם יותר מ -10,000 מצביעים ועד 50,000; על ידי תשעה אלמנטים בלשכות עם יותר מ- 50,000 ועד 100,000 בוחרים ועל ידי 11 אלמנטים כאשר האוכלוסייה הרשומה עולה על 100,000.