השינויים המיוחלים בתכנית ויזת הזהב של פורטוגל נחתמו בחוק, ומשנת 2022 יושקעו השקעות בנכסים זרים לאזורי היבשה והאי, אומר אנדרו ריסיק, מנהל חברת סייבל אינטרנשיונל.

דרום אפריקאים המעוניינים לנצל את ההזדמנות של ויזת הזהב כהשקעה בנכס במטרה להתגורר, צריכים לציין כי החל מהשנה הבאה, אזורי ליסבון הגדולים, פורטו ורוב אזורי החוף כבר לא יהיו זמינים להשקעה במסגרת תוכנית ויזת הזהב המתוקנת של פורטוגל.

במקום זאת, השקעות בנכסי מגורים יופנו לאזורי פנים המאוכלסים פחות, אזורים ומדיירה.

“השינויים אמורים להיכנס לתוקף ב -1 בינואר 2022. לאחר המועד האחרון, התיקון ישפיע על מסלולי ההשקעה בנכסים בסך 350,000 אירו (R6.2 מיליון) וגם 500,000 אירו (R8.9 מיליון) באזורים אלה”, אמר ריסיק.

“יש לציין כי רף ההשקעה של קרן השקעות פרטית בגובה 350,000 יורו יעלה ל -500,000 אירו.”

הכללים החדשים יסייעו לפורטוגל לטפל בשני נושאים: חלוקה מחדש של השקעות שהתקבלו ופיתוח שוק הנכסים באזורים דלילים במדינה.

ריסיק אמר כי מהלך המועצה נתפס כחיוב לעתיד תוכנית ויזת הזהב.

עם הצבת הכללים החדשים, נעשה ניסיון לעודד השקעות מחוץ למוקדים הנוכחיים, כמו ליסבון, פורטו, אזור אלגרבה וחוף הכסף.

“הון משקיעים יופנה במקום זאת לעבר הפנים הפורטוגלית המאוכלסת פחות של פורטוגל ועיריות האי אזורים ומדיירה.

“זה יעזור למדינה להשיג דינמיקה סביבתית וחברתית מאוזנת יותר. למשקיעים עדיין תהיה הזדמנות ליהנות מהיתרונות ארוכי הטווח של ויזה הזהב, תוך שהם חווים את אורח החיים הים תיכוני המפואר של פורטוגל באחד המקומות הבטוחים ביותר באירופה. “

ריסיק אמר כי ממשלת פורטוגל מתכננת לספק גם תמריצים במזומן לחברות ואנשים פרטיים שעוברים לגור בפנים פורטוגל, במטרה להתמודד עם העברת אוכלוסיית אזורי הפנים במדינה.

כיצד תשפיע תקופת המעבר על ההשקעה

 בשל המגיפה והחשיבות שהייתה לוויזות הזהב לנדל”ן, בחרה הממשלה ליצור תקופת מעבר למגזר שינסה להסתגל, במקום ליישם את השינוי בתחילת 2021,

ככאלה, כל הבקשות עד ליום 31 בדצמבר 2021 עדיין יתקבלו, והשינויים לא ישפיעו על תושבים המחדשים את כרטיסי היתר השהייה שלהם או מצטרפים לבני המשפחה לתכנית, אמר ריסיק.

“אף על פי שהמועד האחרון מתקרב, יש חלון הזדמנויות קטן למי שרוצה עדיין להבטיח השקעה ברכוש באזורים המבוקשים ביותר כמו ליסבון ופורטו.

“מי ששוקל להגיש בקשה לויזה יכול גם להשקיע בקרן כמו קרן Rebello Private Equity של 350,000 אירו ולזכות בחשיפה טובה יותר לשוק הנדל”ן של פורטו.

“הקרן מעניקה זכאות מלאה לויזת הזהב לכל בני המשפחה התלויים והיא מהווה אפשרות השקעה אטרקטיבית, עם הטבות הכוללות תשואות מועדפות של 3% בשנה וללא ניכויי מס או החזרות אחרות.”

 מדוע ויזת הזהב כה פופולרית?

תוכנית ויזת הזהב הפורטוגזית היא תכנית תושבות לפי השקעה שנועדה לעודד השקעות במדינה מצד אזרחים שאינם איחוד האירופי.

באופן מסורתי, אפשרות הנדל”ן של התוכנית היא דרך פופולרית לקבל תושבות בפורטוגל. הסיבה לכך היא שהמדינה נחשבת כיעד מרכזי בקרב משקיעי נכסים, עם שוק נדל”ן פורח ותשואות שכירות גבוהות.

המסלול מאפשר למשקיעים גם למכור נכס לאחר תקופת זמן ולהחזיר את השקעתם.

 בין אפשרויות ההשקעה של התוכנית, רכישת מניה של קרן פרייבט אקוויטי ב -350,000 אירו הפכה גם היא לאופציה פופולרית יותר ויותר בשנתיים האחרונות. סייבל אינטרנשיונל מסרה כי היא כבר סייעה ליותר מ -30 משפחות בעניין זה.

 מאז השקתה בשנת 2012, תוכנית ויזת הזהב של פורטוגל הייתה אחת מיוזמות התושבות המושלמות בעולם, בעיקר בגלל דרישות המגורים המינימליות והדרך הגמישה לאזרחות. היתרונות העיקריים של תוכנית ויזת הזהב כוללים:

  • הזכות להיכנס ולשהות בפורטוגל ללא אשרת נסיעה נוספת.
  • הזכות לחיות ולעבוד בפורטוגל.
  • החופש לנסוע ברחבי אזור שנגן ללא אשרת נסיעה נוספת.
  • הזכות ליהנות מאיחוד משפחות ולהוסיף בני משפחה לתכנית ויזת הזהב.
  • הזכות להגיש בקשה למגורי קבע או לקבלת אזרחות לאחר חמש שנים.

החל מנובמבר 2020 אושרו 8,782 אשרות זהב באמצעות מסלול הרכוש. עם זאת, רובם נועדו לאזורים העירוניים והחוףיים. רק 761 היו באזורים המסווגים “התחדשות עירונית”.