פליטה פלסטינאית מקבלת אזרחות ספרדית לאחר שגילתה שורשים ספרדים יהודיים

פליטה פלסטינאית מקבלת אזרחות ספרדית לאחר שגילתה שורשים ספרדים יהודיים

JTA ) – כאקדמאי ממוצא בריטניה שנולד בדובאי לאב פלסטיני ולאם לבנונית, להבה נביל איסקנדארני היו הרבה זהויות לאומיות פוטנציאליות.

מה שהיה חסר לה, לעומת זאת, היה דרכון.

מרצה לארכיטקטורה בת 26 באוניברסיטת בירמינגהם סיטי, איסקנדאראני הייתה חסרת אזרחות במשך רוב חייה, והיא מחזיקה רק בתעודת נסיעה לבנונית המגדירה אותה כפליטה פלסטינית.

אך לאחר שגילתה כי לאביה הפלסטיני יש שורשים יהודיים שחזרו לספרד, איסקנדאראני הצליח לתבוע אזרחות ספרדית הודות לחוק משנת 2015 שהבטיח להתאזרח כל מי שאבותיו היהודים ברחו מהאינקוויזיציה הספרדית.

בראיון לסוכנות הטלגרפית היהודית ייחסה איסקנדאראני את חיפושיה לאזרחות ששורשיה בחיפוש רגשי אחר זהות וכתרופה מעשית לסיבוכים הביורוקרטיים שנבעו מחוסר אזרחות לאומית.

“ההתמכרות העמוקה הזו לשייכות גרמה לי להתבונן עמוק יותר בהיסטוריה המשפחתית שלי”, כתב איסקנדאראני בפוסט בפייסבוק ב -12 בספטמבר. “רציתי למצוא פיתרון לשבור את מעגל הבושה, את ההרגשה להיות פחות מכל. הייתי זקוק לזהות שמדינה תחזור אחורה גם [sic]. “

איסקנדאראני הוא אחד מיותר מ- 43,000 לא יהודים שקיבלו, על פי הדיווחים, אזרחות ספרדית על פי החוק משנת 2015, שאומץ בכפרה על רדיפת ספרד וגליה כפויה בקהילה היהודית במאה ה -15. החוק הזמין את צאצאיו להגיש בקשה לקבלת אזרחות ספרדית אם יוכלו להוכיח את שניהם כי הם צאצאים מיהודים ספרדים ויש להם קשר מיוחד לספרד. מעל 150,000 הצליחו.

לאיסקנדרני נערכה בדיקת DNA שהראתה שיש לה גם מוצא צפון אפריקאי וגם איברי, וגנאלוגים הראו שניתן לייחס את שם משפחתה ליהודי ספרד. אך היא עדיין נזקקה למסמך המעיד על זהותה היהודית של סבתא רבתא מצד אבה, לטיפה ג’רבה, אשר שם משפחתה מתייחס לאי מול חופי תוניסיה בו גרו בעבר יהודים ספרדים רבים.

איסקנדראני הצליחה למצוא את אחת מתעודות הזהות הישנות של סבתא רבתא שלה בביירות מוטלת בתוך שורת מסמכים שמשפחתה שמרה בקפידה במשך עשרות שנים למרות שעברה פעמים רבות – לפעמים בגלל המלחמות המרובות שהחריבו את לבנון.

אחת מאחיותיה קיבלה אזרחות ספרדית לאחרונה, בעוד שני אחים נוספים נמצאים בשלב הוויטינג. אביה מבקש לקבל אזרחות מפורטוגל. איסקנדאראני וכמה מקרובי משפחתה הגישו גם הם בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית על פי חוק השבה דומה שעבר פורטוגל בשנת 2013. בקשתה בפורטוגל עדיין תלויה ועומדת.

סיפורו של איסקנדאראני דווח לראשונה ב -20 בספטמבר על ידי העיתון Contacto, שנמצא בלוקסמבורג.

גילוי השורשים היהודיים של אביה היה בהלם עבור חלק ממשפחתה, אך לאחרים היה חשד. סבתא רבתא שלה הייתה מקלפת ביצים קשות וטובלות אותן במים מלוחים במהלך ארוחה בכל אביב, הרגל שלדבריה היה “רק מסורת מתוניסיה”, אך איסקנדארני סבור כי כיום קשור למנהג הקשור לסדר הפסח. ואמה נזכרה שהבחינה שאף אחד מאבות אבותיה של בעלה לא היה בעל שמות מוסלמים.

“הדודים הגדולים שלו נקראו יעקב, רובן, משה, זכרי. ואמי כעת נזכרת בחשיבה שזה היה מוזר, “אמר איסקנדאראני ל- JTA.

איסקנדראני אמרה שהתעניינה יותר ביהדות מאז גילויה, אם כי הייתה סקרנית בנושא בעבר. בגיל 15 קעקעה פסוק מהתנ”ך העברי על ירושלים.

“אם כי זה היה הצד הפלסטיני שבי, אולי התערבב עם זה היהודי,” אמרה ל- JTA. “אני לא יודע בשלב זה.”

עם רכישת הדרכון הספרדי שלה, איסקנדארני חופשית כעת לבקר ביפו, עיר הנמל העתיקה מדרום לתל אביב בה נולד סבה. לדברי איסקנדראני, משפחתה “הוגלתה” מיפו בסביבות מלחמת העצמאות בישראל בשנת 1948, ובפוסט שלה בפייסבוק היא השוותה את רדיפת היהודים במהלך האינקוויזיציה למנוסת אבותיה מישראל הנחשבת.

“באופן אבסורדי שהתאסלמותנו הובילה אותנו שוב ליפו בגלל היותנו בני דת ומוצא אתני שונים”, כתבה. “די אירוני אתה לא חושב שאתה מגלה פעמיים מאותה סיבה בדיוק?”

בראיון שלה ל- JTA, Iskandarani שקל מחדש את ההשוואה, והודה שיש הבדל בין מסע של רדיפה דתית לבין אובדן בתים בזמן המלחמה. אך למרות כמה פוסטים ברשתות החברתיות שהיו בעבר ביקורתיות כלפי ישראל, איסקנדאראני אמרה שהיא לא מעוניינת לקחת צד בכל הנוגע לישראל והיא מחפשת בעיקר להשיג הבנה.

“אין לי שום אינטרס להעליב או להאשים צד אחד,” אמר איסקנדאראני. “להפך, אני רוצה להבין, להבין באמת, את הצד הפלסטיני. אבל גם הצד של יהודי מאירופה או מתוניסיה שהגיע לארץ ישראל לבנות שם מולדת יהודית. אני בעד שלום ודו קיום. “

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן