קשרי הגומלין בין יהודים ופורטוגזים

קשרי הגומלין בין יהודים ופורטוגזים

Free Brown Tree Stock Photo

Photo by Lisa Fotios: https://www.pexels.com/photo/brown-tree-1649301/

בשנת 2016, כשנשיא הרפובליקה הפורטוגזית, מרסלו ריבלו דה סוזה, ביקר בבית הכנסת של ליסבון, הוא דיבר על איך פורטוגל חייבת להוקיר את יחסיו הייחודיים עם העם היהודי וכיצד קשרים אלה סייעו בעיצוב הזהות הלאומית הפורטוגזית המודרנית.

“זה אף פעם לא יותר מדי לבטא מילת תודה לירושה זו, שהעשירה אותנו בעבר ואשר מילאה תפקיד חשוב בעיצוב הזהות שלנו.” אמר הנשיא ריבלו דה סוזה.

מורשת משותפת זו היא אדירה ומילאה תפקיד משמעותי בעיצוב זהותם ובייחודם של זה.

צריך לבקר רק בקהילות יהודיות ממוצא פורטוגזי ברחבי הפזורה ובישראל כדי להבין עד כמה קשורים עמוקים אלה ניכרים ובלתי ניתנים להכחשה, וכיצד, מאות שנים לאחר שנאלצו לעזוב את המדינה, מורשתם הפורטוגזית מהווה חלק אינטגראלי ביותר מסורות מוקירות.

זו הסיבה שהתיקון לחוק הלאום הפורטוגלי בשנת 2015 להציע אזרחות לצאצאיהם של יהודים ספרדים ממוצא פורטוגזי היה כה חשוב.

זה מחבר מחדש את מה שהיה מנותק, מזכה עוול נורא ומושיט יד של חיבוק חם לאלה שאבות אבותיהם הוצאו החוצה.

מעשה זה של סובלנות ופיוס הוא רלוונטי, סמלי ומעורר השראה לעם היהודי ולעמים אחרים כפי שהיה כאשר אושר לפני חמש שנים.

כפי שציינתי במכתביי לנשיא האסיפה של הרפובליקה, ההחלטה לפתוח את הדרך לאום לצאצאיהם של יהודי פורטוגל אלה היא ייחודית בחוכמתה ובנדיבותה.

זה חכם מכיוון שהוא מדגים את נכונותה של פורטוגל להפוך את שיעורי ההיסטוריה למקור של פיוס. זה נדיב מכיוון שהוא מדגים שבעידן של לאומיות, פרוכיאליזם וחוסר סובלנות, מדינות מסוימות מוכנות לחלוק את מה שהכי יקר – הקהילה הלאומית שלהן, כדי להפוך את הפיוס הזה למציאות חיה וחיה.

פורטוגל זוכה לשבחים בצדק בכל העולם, על ידי יהודים ולא יהודים כאחד, על חקיקה זו. כמנהיג יהודי, לעתים קרובות אני שומע על כך ואיך זה עומד בניגוד מוחלט לגאות האנטישמיות הגואה באירופה ומחוצה לה.

זו הסיבה שדיון פרלמנטרי וממשלתי בנושא הכנסת תיקונים המאיימים על רוחו של חוק זה מאכזב. כל שינוי שיקשה על צאצאיהם של יהודי פורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית באופן אקספוננציאלי, היה מדלל את כוונתה היקרה והקדושה.

למרות שאנו מבינים שלכל החקיקה יש השלכות לא מכוונות, ואין זה יוצא מן הכלל, אנו קוראים לשלטונות פורטוגל לתקן את הפגמים המנהלתיים ביישום החוק ההיסטורי הזה מבלי לאבד את מה שחשוב או לסכן את מה שחשוב: המשך הפתיחה של מסלול אמיתי, בר השגה לאזרחות הרפובליקה הפורטוגזית לצאצאי יהודים ספרדים פורטוגזים נרדפים.

חוק זה מביא את קשרינו ההיסטוריים למעגל מלא ויהודים אשר פנו וקיבלו אזרחות פורטוגלית מודעים היטב למשמעותה של מחווה זו. הם מעריכים זאת כמתנה יקרה של אחווה וקרבה, ופעולה סמלית של ריפוי פצעים קדומים.

העבר המשותף שלנו אמור להחדיר אותנו לעצב עתיד חיובי ואחיד יותר. אנחנו לא מעזים להשאיר את העבר מאחור; אנו קוראים לכך שייווצר בסיס לקשרים הדוקים יותר, שיוך ושיתוף פעולה.

אנו מקווים שחוק זה והחוק הפורטוגזי שהתקבלו לאחרונה להנצחת רשמית של אלה שאיבדו את חייהם במהלך האינקוויזיציה של היהודים מדי שנה ב -31 במרץ משמש בסיס להבנה והדדיות רבה יותר.

מרבית היהודים והפורטוגזים פחות מודעים לקשרים ההיסטוריים הללו, הכוללים את העובדה שכאשר וסקו דה גאמה עקף את כדור הארץ, הוא הצליח לעשות זאת בגלל השולחנות והאסטרולבה של הרב אברהם זקוטו, ציין המתמטיקאי והאסטרולוג ששירת כ אסטרונום מלכותי למלך ג’ון השני מפורטוגל.

לא מספיק יהודים מודעים לדוגמה מעוררת ההשראה של הקונסול הפורטוגלי בבורדו, אריסטידס דה סוסה מנדס שיחק בהצלת חייהם של יותר מ -10,000 יהודים בשואה בכך שהוציאו ללא הבחנה ויזות ליהודים נואשים בצרפת שנמלטו מרדיפות ומוות.

בעוד שיהודים רבים מחזיקים ומכירים טקסטים דתיים מאת יצחק אברבנאל, מעטים יודעים על תפקידו כמדינאי פורטוגזי ועל כתביו המתקדמים בנושא הומניזם ופילוסופיה.

אלה הם כמה מנקודות ההתחברות של ההיסטוריה והתרבות היהודית והפורטוגלית שהניצוצות נשארים איתנו כיום. זו הסיבה שהחוק אינו רק צעד חיובי ומוסרי חשוב, אלא גם נקודת השיא של קשרינו הבלתי ניתנים להימנע.

אנו מקווים שככל שיותר יהודים יבקשו להתחבר מחדש עם אבותיהם הפורטוגלים, כך יותר פורטוגזים יתחברו מחדש עם מוצאם היהודי. זה ישמש רק לחיזוק ולחיזוק הקשרים בין עמינו ולהועיל זה לזה.

 

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce