ראש הקונגרס היהודי האירופאי קורא לפורטוגל שלא לפגוע בחוק ההתאזרחות של מגורשי ספרד ופורטוגל

כ- 60,000 יהודים מרחבי העולם הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית בתנאי החוק, וכמה אלפים קיבלו אותה, כולל כ- 5,000 מישראל.

Free People Sitting Beside Table Stock Photo
Photo by Wendy Wei: https://www.pexels.com/photo/people-sitting-beside-table-1545560/

ד”ר משה קנטור, ראש הקונגרס היהודי האירופי, קרא לפרלמנט הפורטוגלי שלא להפסיק את האפשרות שיהודים ממוצא פורטוגלי יזכו בגישה לאזרחות פורטוגזית באמצעות חוק 2015 שהועבר למטרה זו.

החוק מאפשר ליהודים ספרדים שאבות אבותיהם חיו בפורטוגל עד לאינקוויזיציה וגירוש היהודים לקבל אזרחות פורטוגזית אם יש להם מסמכים המעידים על אחותם הפורטוגזית.

הוא נועד לתקן את העוולות והסבל של אותה תקופה ולחבר מחדש את צאצאי יהודי פורטוגל עם חלק מהשורשים התרבותיים וההיסטוריים שלהם.

כ- 60,000 יהודים מרחבי העולם הגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית בתנאי החוק, וכמה אלפים קיבלו אותה, כולל כ- 5,000 מישראל.

אך מפלגת ה PS הסוציאליסטית קידמה תיקונים לשינוי החוק ולהקשות הרבה יותר על קבלת אזרחות על פי החקיקה.

בתחילת חודש מאי הגיש חבר הפרלמנט של פ.ס., קונסטנקה אורבנו דה סוזה, טיוטת הצעת חוק שקבעה כי על המועמדים להתגורר במדינה במשך שנתיים לפני שקיבלו אזרחות, דבר שהיה מונע את מרבית הפונים.

תנאי זה נשלל מעתה מהטיוטה לחקיקה, אולם יש לצפות לתנאים נוספים שיחמירו את התהליך.

“אני קורא לך לתקן את הליקויים המינהליים ביישום החוק ההיסטורי הזה מבלי לאבד את מה שחשוב או לסכן את מה שחשוב: פתיחת דרך אמיתית, בר השגה לאזרחות הרפובליקה הפורטוגזית, לצאצאי יהודים ספרדים פורטוגיים נרדפים “, כתב קנטור במכתב לנשיא האסיפה של הרפובליקה, אדוארדו פרו רודריגס.

“מעשה זה של סובלנות ופיוס הוא רלוונטי, סמלי ומעורר השראה עבור מדינות אחרות, כמו שהיה כשזה אושר לפני חמש שנים.”

אילון קאסיס, שחברתו מסייעת ליהודים המבקשים אזרחות פורטוגזית בתנאי החוק, אמרה כי בשיח הציבורי בפורטוגל היו רגשות לפיהם בקשות האזרחות נעשות רק לצורך הבטחת הטבות שונות מאזרחות פורטוגזית, ולא לצורך מטרות החיבור למדינה.

מכיוון שפורטוגל היא חברה באיחוד האירופי, אזרחות פורטוגזית יכולה להועיל מאוד כאשר מקימים עסק או מחפשים עבודה בכל מקום באיחוד האירופי, קונים נכסים ומקבלים שכר לימוד באוניברסיטה זול יותר, בין יתרונות אחרים.

קאסיס אמר, לדעתו, מבין אלה שהגישו בקשה לאזרחות, חלק גדול בלבד התעניין בהטבות, אף שהוסיף כי רבים התעניינו גם בהיבט התרבותי וההיסטורי של החוק ובזכויות שהוא מעניק.

הוא ציין כי רבים מיהודי ספרד ופורטוגזית חשים קשורים מאוד לאותו פן בזהותם הקהילתית שמקורו בחצי האי האיברי בקהילות היהודיות המפורסמות והפורחות שם, וכי עד היום מנהגי התפילה המסוימים של יהודי ספרד ופורטוגל, והלאדינו שפה שחלקם עדיין מדברים, הם מרכיבים חשובים בזהות זו.

קאסיס אמר כי הוא מבין כיצד אנשים בפורטוגל היו יכולים להיעלב מהשימוש באזרחותם לטובתם היתרונות השונים בלבד, ואמר כי דרישת חיבור לפורטוגל בחוק היא לגיטימית.

יחד עם זאת, הכנסת מצב רחב ומחמיר כמו מגורים במדינה במשך שנתיים תפסיק לא רק את אלה המבקשים הטבות, אלא גם אלה המבקשים לחדש את הקשר התרבותי שלהם גם למדינה, ולכן פגעו בתפיסה כולה.

הוא ציין כי כמה מאות יהודים שקיבלו אזרחות פורטוגלית אכן עברו להתגורר במדינה, עם קהילה גדולה בפורטו, שם תרמו תרומות לעיר ולמדינה מבחינת התרבות והכלכלה.

קנטור אמר כי הושמעו הערות “בנוגע ל’מסחור” של החוק “, וקרא לעם הפורטוגלי” לא ליפול למלכודת של סטריאוטיפים אנטישמיים ודעות קדומות ישנות. “

עם זאת, קאסיס אמר כי לא הבחין בשום גוון אנטישמי בדיון על החוק, אלא רק התנגדות לניצולו.

הוצעו הצעות חדשות לשימוש כתנאי לאזרחות, כמו כישורי שפה בסיסית בפורטוגזית, מבחן היסטוריה ותרבות, אף כי טרם התקבלה החלטה.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce