בימי הביניים המאוחרים התגלו בני המלומדים של משפחת אברבנאל היהודית כיועצים למלכים ולנסיכים. ככל שימי הביניים פינו את מקומם לרנסנס, נצר אחד מבני משפחת אברבנאל – רבי דון יצחק אברבנאל – התגלה כאיש רנסנס אמיתי. החוקר, המנהיג הדתי, הפילנתרופ, הדיפלומט, הבנקאי והיועץ המלכותי, כמה דמויות בהיסטוריה האירופית, יכולות להתאים את הידע וההשגחה של רבי יצחק, ואת דאגתו ליהודיו.

אביו של רבי יצחק, רבי יהודה אברבנאל, היה יועץ לשליט ספרדי מקומי, המלך הנרי, ששלט בעיר קסטיליה. המלך הנרי הסתמך בכבדות על עצה טובה של יהודה והתנגד לקריאות של מנהיגים קתולים לרדוף את היהודים בממלכתו. אבל שלוםם היחסי של יהודי ספרד של האזור התנפץ כאשר הופיע פופוליסט כריזמטי, המטיף שנאה ליהודים.

פראנד מרטינז, נזיר מקומי ומודך מלכותי, שנא את יהודי ספרד ולא איבד זמן להלהיב את להבות השנאה בקרב אחיו הנוצרים. הוא היה מטיף ליהודים, ואחר כך מוביל אספסוף מעיר לעיר, תוקף רובעים יהודיים, פורץ לבתי כנסת ומאיים להרוג יהודים, אלא אם יתגיירו במקום. סוויליה, קורדובה, טולדו וערים קטנות יותר הותקפו על ידי האספסוף של מרטינז, והאזור החל לרוקן מיהודיו.

המלך אלפונסו מינה את גזבר יצחק לחצרו המלכותי של פורטוגל.

רבי יהודה אברבנאל ברח יחד עם רבים מבני ארצו, התיישבו בפורטוגל השכנה שבה כישרונו המולדת שוב תפס את עינו של שליטי המלוכה המקומיים. יהודה הפך ליועץ מועדף למלך אלפונסו החמישי מפורטוגל. עשיר ובטוח סוף סוף, הוא היה מסוגל לספק חינוך מוצק עבור הבן הצעיר שלו מבריק יצחק. יצחק שולט בשפות רבות בקלות והצטיין בלימודי יהדות ובפילוסופיה. הוא החל לכתוב ספרים על כמה מן השאלות היסודיות ביותר במחשבה היהודית, תוך התייחסות לנושאים כמו אופי הנבואה. הוא גם חיבר פרשנויות על התורה. יצחק הפך לרב כמו אביו. בסופו של דבר, הוא נאלץ לנטוש את הלימודים במשרה מלאה כאשר המלך אלפונסו דרש להצטרף אביו לעבוד עבור המשפחה המלכותית מינה גזבר יצחק של בית המשפט המלכותי של פורטוגל.

בבית המשפט המלכותי של פורטוגל

רבי יצחק יעץ המלך היטב ועזר פורטוגל לגדול בחשיבות ויוקרה. הוא מעולם לא שכח את אחיו היהודים, ותמיד היה על השקפת עולמם דרכים להקל על הנטל הרב שהוטל על הקהילה היהודית, שהיתה לעתים קרובות ארץ קתולית חריפה. בשנת 1471, כאשר המלך אלפונסו לכד עיר במרוקו, הוא הניח את העיר 250 למכירה כעבדים.רבי יצחק זינק לפעולה. הוא ידע שאי אפשר לשנות את דעתו של המלך על המכירה, ולכן הוא הציע את כספו וגייס כספים נוספים בקרב יהודי פורטוגל לרכוש את העבדים בעצמו ולאחר מכן לשחרר אותם. במשך שנתיים לאחר מכן, הרב יצחק תמך באופן אישי ב -250 היהודים המרוקאים, עד שלמדו לדבר פורטוגזית והשתקע בעבודה ובמקצועות.

כשהמלך אלפונסו נפטר ב- 1481, פורטוגל נעשתה פחות סובלנית כלפי היהודים. בנו של המלך הזקן, המלך ג’ון השני, האשים רבים ביועציו הישנים של אביו שהתכננו נגדו. הוא הזמין שורה של יועצים ושרים לארמונו, כולל הרב יצחק. רבי יצחק היה בדרכו לפגוש את המלך החדש כאשר מלשין ידידותי עצר אותו בחדשות מחרידות: כאשר כל יועץ מלכותי התקרב לארמון, הם נתפסו ואז נערפו. הרב יצחק איבד זמן, מסתובב במקום ומנסה לברוח עם אשתו וילדיו לספרד.

פרשנות התורה

המשפחה התיישבה בטולדו. שם, המשפחה העקורה מצאה עצמם חסרי כל, חסרי כל וללא קשרים. הרב יצחק החל לעבוד בחברת בנקאות יהודית ובילה את זמנו החופשי בכתיבת פרשנויות על התורה. עבודות יפות, תובנה אלה ממשיכות להיחקר עד היום.

הרב הרש גלוורם זצ”ל הסביר את אופיו המתמשך של ערעורו של הרב יצחק אברבנאל:

“התפוקה הספרותית של אברבנאל היתה רבת פנים ורבת פנים … אברבנאל הוא ייחודי בין פרשני התנ”ך היהודיים בכך שהוא אינו מהסס לצטט את דברי הפרשנים הנוצריים כמו ג’רום, ניקולס דה לייר ואחרים, לפעמים אפילו לקבל את דעתם. מאפיין בולט של יצירותיו של אברבנאל … הוא מקיף.ניתן לצפות בהם בכל נושא, תקציר מקיף של … תצוגות “. (מצוטט ב ‘ אחרונים אחרונים’ , נערך על ידי הרב הרש Goldwurm .Mesorah פרסומים בע”מ: 2008.)

חייהם של אברבנלים בשלום בטולדו הגיעו לקצם בשנת 1484, כאשר המלך פרדיננד והמלכה איזבלה מספרד ציוו על הרב יצחק להפוך לגזבר המלכותי שלהם, והפיצו מחדש את הקריירה שעשה בעבר בהבחנה בפורטוגל.

רבי יצחק לא יכול היה לסרב לפקודה מלכותית, אבל אולי היתה לו סיבה משנית לעמוד בה. הכומר הספרדי המודאג תומס דה טורקומאדה היה עכשיו ראש האינקוויזיציה בספרד, והוא ניהל את האשמה כדי לגרש יהודים סודיים שהתחייבו לנאמנות לכנסייה הקתולית מתוך פחד, אך שמרו על אורח חיים יהודי בסתר. יהודים סודיים אלה היו נתונים לעינויים ולרצח הנוראים. ההיסטוריונים משערים כי רבי יצחק חשב כי בהיותו קרוב לשליטים המלכותיים של ספרד, הוא עלול להשתמש בהשפעתו כדי להקהות את הגזירות והחוקים הקשים ביותר נגד היהודים.

פרדיננד ואיזבלה

בעוד הרב יצחק הפך ליועץ חיוני לפרדיננד ואיזבלה, הם היו תומכי האינקוויזיציה הנלהבים ונראה שיש להם סלידה אישית ליהודים. הרב יצחק שימש כסוכן הפיננסי האישי של המלכה איזבלה, וגייס את הכסף שהיא ופרדיננד נזקקו לו כדי לתפוס את העיר גרנדה ולהשלים את איחוד ספרד כמדינה אחת ונוצרייה תחת שלטונם. במקום להיות אסיר תודה על תפקידו בניצחונם, פנו פרדיננד ואיזבלה על רבי יצחק ושאר יהודי ספרד. הם הוציאו צו: ב- 1492, רק נוצרים יורשו להתגורר בספרד. כל יהודי שסירב להתגייר ייאלץ לעזוב.

רבי יצחק התחנן בפני הזוג המלכותי כדי למנוע את הצו הזה, ללא הועיל.

רבי יצחק התחנן בפני הזוג המלכותי כדי למנוע את הצו הזה, ללא הועיל. הוא הציע לגייס סכומי כסף גדולים לחצר המלוכה אם רק היהודים יוכלו להישאר. פרדיננד ואיזבלה לא התרגשו. הם אמרו לרב יצחק שאם יתנצר הוא יוכל להישאר ולשמור על מקומו בחצר המלוכה. רבי יצחק אמר להם שזה בלתי אפשרי.

 

בחג הבכור של תשעה באב, בשנת תרפ”ה (30 ביולי 1492), הצטרפו רבי יצחק ומשפחתו לעשרות אלפי יהודים ספרדים נוספים בנמלי המדינה, הצטופפו על גבי אניות כדי להרחיקם מספרד. רבים מהפליטים הנואשים האלה ניצלו, נמכרו לעבדות או אפילו הושלכו על-ידי קפטני ספינות חסרי מצפון. רבי יצחק ומשפחתו הצליחו להגיע אל העיר נאפולי.

כאשר שמע המלך פרדיננד כי יהודי ספרד נחתו בעיר האיטלקית הזאת, הוא שלח מכתב למלך נאפולי (המכונה גם פרדיננד), בדרישה למנוע כניסת יהודים. המלך פרדיננד מנאפולי סירב להיבהל, ואיפשר ליהודים להתיישב בממלכתו. רבי יצחק קיווה לעבוד במשרה מלאה על כתיבת פרשנויות התורה שלו שוב, אבל מלך נאפולי דרש הרב יצחק שוב לקחת את התפקיד של גזבר בביתו החדש.

ללא מנוחה

הוא הפך לגזבר וליועץ המלכותי של המלך פרדיננד מנאפולי, וכן את בנו, המלך אלפונסו השני, כאשר הצליח את אביו בשנת 1494. תלאותיו של רבי יצחק לא הסתיימו. בשנת 1495 נפל נפל לצרפת והמלך אלפונסו השני ברח לאיי סיציליה. רבי יצחק ומשפחתו הלכו עם המלך המודח, המשיכו לשרת אותו בגולה.

הרב יצחק אברבנאל פעל נואשות כדי להפוך את קהילותיו למקום בטוח יותר וטוב יותר ליהודי אירופה המוכים, הנרדפים.

הוא כבר היה בשלהי גיל העמידה, אבל נדודיו מעולם לא חדלו. כשהמלך אלפונסו השני מת, עבר רבי יצחק לאי קורפו, שם חי בעוני, כתב ולמד ועבד על כתביו הרבים. הוא חזר לנאפולי, אחר-כך לוונציה, שם הזמינו אותו זקני העיר להיות פקיד ממשלתי. אי-פעם המדינאי המסנוור, רבי יצחק עלה בסופו של דבר להיות אחד משליטי הרפובליקה הוונציאנית. הוא מת ב -1509, ונציאני מפורסם ומפורסם. בהלווייתו, בעיירה האיטלקית פאדובה (Padua), שבאו אז לאוכלוסייה יהודית גדולה, הכילו את בית הקברות היהודי.

בפרשנותו על הסיפור התנ”כי המפורסם, כאשר יעקב מתעמת עם אחיו עשו (שנדרש להרוג אותו), ציין אברבנאל כי יעקב חשש מעשיו ו”פחדו היה כמו גיבור אמיתי, שיצא לקרב מפחד מוות ומרגיש את הסכנה, אבל מתוך מניעים אצילים מבזה את החיים ובוחר מוות אמיץ … “(מצוטט במחקרים חדשים בברכה מאת נחמה ליבוביץ). התיאור הדקיק הזה של רגשותיו של יעקב אבינו עשוי לשקף את המציאות הדרמטית של חייו של רבי יצחק. שוב ושוב הוא עמד בפני סכנה ואיום מוות. עם זאת, לאורך חייו הארוכים, הרב יצחק אברבנאל יצא לקרב, שקע בחייו הציבוריים, ועשה נואשות להפוך את קהילותיו למקום בטוח וטוב יותר ליהודים מוכים, נרדפים.