1. ספרד היא המילה העברית העתיקה לספרד

מאז ימי המקרא התייחס העם היהודי לספרד כ ספרד. אנו רואים זאת בספר עובדיה , שם נאמר לנו כי “גלות ירושלים הנמצאת בספרד תירש את ערי הדרום.” איפה ספרד? ג’ונתן התרגום מזהה את זה כ”אספמיה “, ספרד. כך נודע העם היהודי שחי בספרד ובחצי האי האיברי (כמו גם צאצאיהם) כ ספרדים .

קרא: סקירה של יהודים אשכנזים וספרדים

2. תרבות ספרדית ומלגה ורד במאה העשירית

לאחר שקיעת הקהילות היהודיות בארץ הקודש ובבל, מצאו יהודים חיים חדשים באירופה, שם הם פרחו לאשכנז וספרד.
לאחר שקיעת הקהילות היהודיות בארץ הקודש ובבל, מצאו יהודים חיים חדשים באירופה, שם פרחו לאשכנז וספרד.

אף על פי שהיהודים התגוררו בה במשך מאות שנים, במאה העשירית, יהודי ספרד קיבלו תפקיד מוביל בהדרכת ההתפתחות הרוחנית והתרבותית של העם היהודי בכללותו, בעיקר בגלל השפעתו של הרב חסדאי בן שפרוט, מלומד עשיר, רופא ומדינאי. תחת תפקידו, הפך קורדובה למרכז משגשג בחיים ולמידה יהודית. באותה תקופה ספרד הייתה ארץ מוסלמית דוברת ערבית, ויהודים לקחו חלק בפיצוץ המלגה המדעית והלשונית שהייתה בשפע.

קרא: חסדאי בן שפרוט

3. ספרד מתפשט בקרוב לכל עבר

באמצע המאה ה -12, חלק גדול מספרד הוטל על ידי האלמוגים, כת של מוסלמים קנאים. יהודים ספרדים רבים ברחו כדי להימנע מהסבת כפייה לאיסלאם, ונטעו את הזרעים לפזורה הספרדית שתפרח ברחבי העולם.

בין היהודים הידועים ביותר שנאלצו לעזוב את ספרד באותה תקופה היה הרמב”ם , שנולד בקורדובה ובהמשך זכה לשבחים כאחד מגדולי החוקרים והפילוסופים היהודים בכל הזמנים במולדתו המאומצת של מצרים.

קרא: הרמב”ם: חייו ויצירתו

4. החיים היהודיים בספרד הסתיימו ביעילות בשנת 1492

איזבלה ופרדיננד ידועות בכך שהשלימו את הרקונקיסטה, והורות על גיור היהודים והמוסלמים בספרד.
איזבלה ופרדיננד ידועות בכך שהשלימו את הרקונקיסטה, והורות על גיור היהודים והמוסלמים בספרד.

למרות דיכוי השליטים המוסלמים והקתוליים ברציפות, המשיכו היהודים להוות חלק בלתי נפרד מחיי ספרד. אולם בשנת 1492 גירשו פרדיננד ואיזבלה את כל היהודים שסירבו להתנצר. מאות אלפים הפליגו למרוקו, פורטוגל, טורקיה ומחוצה לה, ואלה שנותרו נאלצו להסתיר את זהותם היהודית.

גולי ספרד התבלטו בבתיהם החדשים, ולעתים קרובות השפיעו מאוד (ולעיתים אף האפילו) על הקהילות שהיו קיימות שם לפני בואם. כתוצאה מכך, יהודים מארצות רחוקות מספרד מכונים ספרדים. מכיוון שהספרד עם האוהל הגדול כולל הרבה יותר יהודים מאשר רק הפליטים הספרדים וצאצאיהם, מונח מדויק יותר ליהודים ממוצא מזרחי שזכה לפופולריות רבה בשנים האחרונות הוא עידות המזרח (“קהילות המזרח”).

 

5. לאדינו הוא הלינגה פרנקה מיהדות ספרד

העמוד הראשון של "מעם לועז", פירוש קלאסי לתנ"ך שנכתב בלדינו.
העמוד הראשון של “מעם לועז”, פירוש קלאסי לתנ”ך שנכתב בלדינו.

רבים מגולי ספרד וצאצאיהם נצמדו בגאווה לתרבות היפהפייה שפיתחו בספרד. כך, אפילו 500 שנה לאחר מכן, ישנם עדיין ספרדים המדברים בלדינו, הגרסא היהודית לספרדית, המכילה מילים עבריות רבות (ומאז שילבה רבים אחרים שנאספו משכנים דוברי ערבית, טורקית וסלבית). כמו יידיש , גם לדינו כתוב בתווים עבריים עם מערכת איות משלו.

6. המקובלים בצפת היו ספרדים

בעקבות הרכב (ופרסום) של ספר הזוהר , התקדמותה המשמעותית ביותר של הקבלה נבעה מתורתו הפורה וההשראה אלוהית של קאדר המקובלים שחיו בצפת מהמאה ה -16 (צפת).

האנשים האלה היו כולם ספרדים. אפילו הארז”ל , שלעתים נקרא הרב יצחק האשכנזי , היה בן לאם ספרדית וגדל על ידי דודו הספרדי, מרדכי פרנסס מקהיר.

7. קהילות ספרדיות בוטלו על ידי השואה

קהילה ספרדית גדולה ומלאת חיים התגוררה בעבר בסלוניקי, יוון.
קהילה ספרדית גדולה ומלאת חיים התגוררה בעבר בסלוניקי, יוון.

מרבית היהודים הספרדים בני זמננו באים מטורקיה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, מקומות שרובם לא פגעו בשואה. עם זאת, היו בעבר קהילות ספרדיות משגשגות ביוון, איטליה, הבלקן ורומניה, שהוקמו כמעט לחלוטין על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה המקומיים שלהם.

ערים כמו סלוניקי (שכונה בעבר בלדינו בשם לה-מד-דה- ישראל , “אם ישראל)”, היו חסרות תושביהן היהודים, כאשר מעטים מהניצולים נותרו להמשיך במסורות העשירות שלהם.

קרא: סלוניקי יהודי היום

8. פרסים, תימנים ואחרים אינם ספרדים

יהודי תימני מכה בשופר (בערך שנות השלושים).
יהודי תימני מכה בשופר (בערך שנות השלושים).

לעתים רחוקות אנשים נכנסים למשעי בצורה מסודרת בתוך הארגזים שאנו מנסים לסחוט אותם, ותרבויות רבות שנמצאות בטעות (ובנוחות) תחת השטח של ספרד אינן ממש ספרדיות בכלל. כמה דוגמאות הן יהודי תימן, שהמסורת היהודית הייחודית שלה עתיקה עוד יותר ולא הגיעה דרך ספרד; יהודים פרסיים, המדברים יהודו-פרסית ומתחקים אחר שושלתם לגלות בבל; קהילות יהודיות איטלקיות ויוון יווניות, שהתרבות שלה נמצאת איפשהו בין אשכנז לספרד עם המון אלמנטים ייחודיים; כמו גם המוסטארבים, יהודים ילידי ארצות ערב, שהאפילו עליהם והמוזגו לרוב הספרדי.

צפו: חיים ותרבות יהודית באיטליה

9. הרב יוסף קארו הוא הסופר הספרדי הסופי של המשפט העברי

העמוד הראשון בשולחן ערוך, שנדפס בוונציה במהלך חיי הסופר.
העמוד הראשון בשולחן ערוך , שנדפס בוונציה במהלך חיי הסופר.

במאה ה -16 חיבר הרב יוסף קארו, יליד טולדו זמן קצר לפני הגירוש, את קוד ההלכה היהודית (שו”ע ערוך), במסגרתו סיכם והסיק מסקנות מתורת הרמב”ם, הרב יצחק אלפסי (ריף), ו רבי אשר בן יחיאל (הרא”ש) בעבודה אחת מאוד קריא.

בעוד שאשכנזים לעיתים קרובות עוקבים אחר פסק הדין והתובנות שהוכנסו לטקסט על ידי הרב הפולני משה איסרלס, ספרדים נוטים יותר לפעול על פי פסיקותיו של הרב יוסף קארו.

קרא: 14 עובדות על שו”ע

10. לספרדים יש צורה ייחודית של קורסיבי בעברית

העברית המודרנית מופיעה בדרך כלל בשתי צורות: חסום וסלסיבי. בעוד שהסקרנות העכשווית דומה לתסריט ששימש במשך דורות בקרב אשכנזים, זה היה בלתי קריא לספרדים שהעדיפו צורה ישנה יותר של סקרוב עברי שנראה הרבה יותר דומה למה שמכונה כיום כתסריט רש”י .

קרא: מה תסריט רש”י ומאיפה זה בא?

11. כמחצית מיהודי ישראל הם ספרדים

בשנים הראשונות לאחר הכרזת מדינת ישראל, יהודים שפכו מהארצות המוסלמיות בהן התגוררו במשך דורות, ומצאו עצמם לפתע לא מרוצים על ידי שכניהם הקודמים.

באותן שנים הם התמודדו לעתים קרובות עם אפליה והתקשו להשתלב בחברה בה רבים מהמנהיגים הביורוקרטיים והפוליטיים התמלאו על ידי אשכנזים. בעשורים האחרונים רבים מאותם הקרעים הישנים דעכו, וספרדי ישראל עלו בבולטות.

קרא: 22 עובדות על ארץ ישראל

12. שמות משפחה ספרדים הם לעתים קרובות מאות שנים

למעט חריגים בולטים , מרבית שמות המשפחה האשכנזים הם רק כ -200 שנה. לעומת זאת ספרדים רבים החזיקו את שמות המשפחה שלהם הרבה יותר זמן מזה. לפיכך, אין זה נדיר שלספרדים יש שמות כמו טולדנו (“מטולדו”), קרדוזו ואחרים שאפשר לייחס לספרד.

קרא: 10 מפתחות להבנת השמות האחרונים של אשכנזי

13. ספרדים קוראים לרבניהם חכם

הרב יעקב שאול דווק, חכם באשי מחלב, סוריה, תרס"ח.
הרב יעקב שאול דווק, חכם באשי מחלב, סוריה, תרס”ח.

קהילות ספרדיות רבות משתמשות במילה חכם כדי להתייחס לרב. בשיאה, האימפריה העות’מאנית הקיפה חלקים גדולים מהעולם הספרדי. ככאלה, הרבנים הראשיים של מרכזי אוכלוסייה ספרדים מרכזיים רבים נודעו כחצ’ם באשי ( בסי הוא המילה הטורקית “ראש”). בנוסף למתן הדרכה רוחנית וחברתית, היה לחכם באשי מעמד חוקי כנציג קהילתו בענייני ממשל.

קרא: הביולוגיה של צ’אצ’י באשי הקדומה

14. הגייה ספרדית מנוהגת יותר מעברית מודרנית

קיימת תפיסה שגויה נפוצה כי העברית המודרנית, המדוברת בישראל העכשווית, היא העברית הספרדית. עם זאת, מדובר בפשטות גסה. בעוד עברית מודרנית אכן יש אלמנטים מסוימים של ההגייה הספרדית (כגון לא מבדל בין kamats לבין פתח, או בין תי”ו עם דגש [dot] ואחד בלי), זה גם מפספס כמה ניואנסים חשובים של ההגייה הספרדית, כגון הבדל בין להיות chaf ואת החת (אשר מבוטא בקול גרוני) ובין אל”ף ו עי”ן , אשר מבוטא כמו אף וִילוֹנִי.

קרא: האלף-בית העברי

15. רובם של יהודי אנגליה היו בעבר ספרדים

סר מוזס חיים מונטיפיורי היה מממן ובנקאי בריטי שעבד ללא לאות מטעם יהודים בכל מקום.
סר מוזס חיים מונטיפיורי היה מממן ובנקאי בריטי שעבד ללא לאות מטעם יהודים בכל מקום.

במשך מאות שנים הייתה באמסטרדם קהילה ספרדית עשירה, המורכבת בעיקר מיהודי ספרד שהגיעו לשם דרך פורטוגל (עד עצם היום הזה, הם עדיין משתמשים בפורטוגזית כחלק משירות בית הכנסת שלהם). בשנת 1655 דגל הרב ההולנדי הספרדי מנשה בן ישראל מאמסטרדם בהצלחה כי בריטניה תרשה ליהודים לחזור לגבולותיה, כמעט 400 שנה לאחר שגירשו את יהודיהם (האשכנזים) עוד בשנת 1290. יהודים החלו לטפטף לאנגליה, ובמשך תקופה ארוכה מרבית יהדות אנגלו הייתה ממוצא ספרדי. דוגמה ראשונה לכך הוא סר מוזס מונטיפיורי, האביר הבריטי שנסע ברחבי העולם לסייע ליהודים בכל מקום.

קרא: סר מוזס מונטיפיורי

16. היהודים הראשונים באמריקה היו ספרדים

2009 תצלום של בית כנסת טורו בניופורט, רוד איילנד, בית הכנסת העתיק ביותר בצפון אמריקה
2009 תצלום של בית כנסת טורו בניופורט, רוד איילנד, בית הכנסת העתיק ביותר בצפון אמריקה

לא במקרה, יש אומרים, כי קולומבוס הפליג ממש באותו יום בו גורשו היהודים מספרד. ואכן, אמנם קיימות השערות רבות ובלתי פתורות לגבי מקורו של קולומבוס עצמו, אך ברור כי מסעו מומן על ידי יהודים, נואש למצוא מקום שיוכלו לחיות בו ולסגוד לו בשלום.

במהלך המאות הבאות, הקאריביים, אמריקה הלטינית ואפילו אמריקה הצפונית הושבו על ידי ספרדים. לפיכך, היהודים הראשונים במה שיהפכו לארה”ב וקנדה היו ממוצא ספרדי.

קרא: תולדות היהודים בניופורט, RI

17. נוסח ספרד הוא אשכנז למעשה

הליטורגיה המסורתית של יהדות אשכנז מכונה נוסח אשכנז (טקס אשכנזי). עם עליית התנועה החסידית, רבים החלו לשלב בתפילותיהם אלמנטים שונים מהטקס הספרדי, מכיוון שהמסורת הספרדית הייתה מועדפת על ידי המקובלים ועוד בהתאמה למדיטציות שמאחורי התפילות. הכלאה חסידית חדשה זו נודעה בשם “נוסח ספרד” (או “נוסח אריזל”, מכיוון שהוא תואם למדיטציות של האריז”ל).

לפיכך, בית כנסת ספרד ספרד מאוכלס ככל הנראה על ידי חסידים אשכנזים, וספרדים מעדיפים להתייחס לטקסים שלהם כ”עידות המזרח “או ספרדי (עם התוספת” i “) רק כדי להבהיר את הדברים.

קרא: האם חב”ד אשכנזית או ספרדית?

18. אצל יהודים ספרדים יש אוכל ייחודי

מה שאמריקאים מכנים בדרך כלל אוכל יהודי (מרק עוף עם קניידלך, קישקע, לביבות תפוחי אדמה , צימרים מתוקים וכו ‘) הוא למעשה אוכל אשכנזי, שאינו שונה עד מאוד למאכלים שאוכלים הגויים בארצות שמוצאם של אשכנזים.

באופן לא מפתיע, מזונות אלה אינם מוכרים לספרדים שנהנים ממטבח שונה לחלוטין, המשקף את האקלים הים תיכוני בו חיו ושגשגו במשך דורות.

נמאס לכם מגפילטע פיש? הפוך כמה חריפות ספרדיות חריפות!

19. רפורמים וקונסרבטיבים כמעט ולא נשמעו

כאשר רפורמות חברתיות עברו דרך מערב אירופה, יהודים רבים חשו בלחץ “לעדכן” את היהדות כדי להתאים לדעותיהם ה”נאורות “שזה עתה נרכשו. זה הוביל להקמת קהילות רפורמיות, ובהרחבה, קונסרבטיבים, בהן השינויים לא היו דרסטיים באותה מידה.

יהודים ספרדים לא היו מעורבים ברובם בגלל אותם שינויים, ולמעשה כל יהודי ספרד סוגדים באופן האורתודוקסי המסורתי של אבותיהם. באופן כללי, אפילו אותם ספרדים שנסחפו מהקיום נוטים להיות קרובים יותר למסורת, עם ליבם מקום חם לתורה , לומדי תורה ומסורת יהודית.