500 שנה לאחר האינקויזיצה

500 שנה לאחר האינקוויזיציה, 10,000 יהודים ספרדים סוגרים מעגל עם אזרחות

בעוד שחלק פונים לקבלת אזרחות פורטוגזית וספרדית כדי לחגוג את שורשי משפחתם, רובם נראים להזדמנות כלכלית ולעתיד שדרכון אירופי יכול להציע

מרדכי בן אביר חושף רחוב ששמו נקרא על שם אבותיו שגורשו מספרד בעיירה פלסט שבספרד בטקס שנערך ב- 16 במאי 2016. (צילום מסך של YouTube)

מרדכי בן אביר חושף רחוב ששמו נקרא על שם אבותיו שגורשו מספרד בעיירה פלסט שבספרד בטקס שנערך ב- 16 במאי 2016. (צילום מסך של YouTube)

פורטו, פורטוגל – איפשהו בפינה מאובקת של בנייני הקהילה היהודית בפורטו, פורטוגל, יש ארגזים ותיבות של תצלומים ישנים ועצי משפחה, חלק מההערכה של 15,000 בקשות לאנשים המנסים להוכיח את המורשת היהודית הספרדית על מנת להשיג פורטוגזית אזרחות.

בעוד שרק אחוז קטן מהבקשות מסתיימות בפועל בכך שהמבקשים קיבלו דרכונים פורטוגלים, תיבות אלה מייצגות את אחת מתופעות הלוואי הבלתי צפויות של החוק המאפשר לצאצאי יהודי ספרד לקבל אזרחות פורטוגזית או ספרדית: שפע של מידע ועניין מחודש, בהיסטוריה המשפחתית הספרדית.

החל משנת 2015 הודיעו פורטוגל וספרד כי כל מי שיכול היה להוכיח שהם צאצאים ספרדים – יהודים שגורשו מחצי האי האיברי החל משנת 1492 כתוצאה מהאינקוויזיציה – יוכל לבקש אזרחות.

התהליך הספרדי מורכב ומעורב יותר, ואחרי אוקטובר, ספרד לא תקבל בקשות חדשות לאזרחות. מסיבה זו מרבית הישראלים בוחרים במסלול האזרחות הפורטוגלי.

כנסים מתפללים בבית הכנסת קדורי – מקור חיים בפורטו, פורטוגל, מאי 2014. (באדיבות הקהילה היהודית בפורטו)

כמעט בן לילה נראו מודעות אינטרנט צבעוניות במדיה החברתית והבטיחו דרך קלה לדרכון פורטוגזי. המעורבים בתהליך אומרים שזה לא תיאור מדויק.

ליאון אמירס, עורך דין המתמחה בבקשות אזרחות ועובד בצמוד עם הקהילה היהודית בפורטוגל בפורטו, “זה לא כמו כספומט שאתה משלם ומקבל דרכון שיוצא מייד.”

מאז 2015 מעריכה אמירס כי 15,000 איש שלחו בקשות להכרה כיהודים ספרדים על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל, הצעד הראשון בתהליך. אנשים רבים אינם עוברים מעבר לצעד זה, המוטבע על ידי הרי המסמכים הדרושים, כולל אילנות יוחסין, חוזי חתונה ( כתובות ), מסמכים נוטריוניים, תמונות של מצבות קבורה ומסמכי נסיעות ישנים, אותם יש לתרגם לפורטוגזית.

האפליקציה הממוצעת עולה לפחות 12,000 שקל (3,300 דולר) בשכר טרחת עורכי דין ותרגום.רוב היישומים בסופו של דבר עולים הרבה יותר, תלוי בסוג המסמכים והתרגומים הנדרשים. לעיבוד של 18 עד 24 חודשים לפחות.

משרד הפנים הפורטוגלי סירב לשחרר נתונים על מספרם של ישראלים שהשיגו בהצלחה דרכונים פורטוגלים או נמצאים בתהליך, אך אמירס אמר שרק אלפים בודדים התקדמו מעבר לשלב הראשון לפתיחת בקשה רשמית להכרה בקהילה היהודית. .

העיתון הספרדי “אל פיס” דיווח כי בין 2015 ל -2018 ספרד התאזרחו 8,365 מועמדים על סמך אבותיהם היהודים , ויותר מ -5,600 פניות עדיין עוברות טיפול. העיתון הפורטוגזי לוסה דיווח כי בשנת 2017 התאזרחו 1,713 אנשים עם שורשים ספרדים.

על פי אל פאיס , המספר הגבוה ביותר של אזרחי ספרד שזה עתה התאזרחו בין השנים 2015-2018 הגיע מטורקיה וונצואלה, עם 2,693 אזרחים חדשים מטורקיה ו -1,487 מוונצואלה. בישראל הייתה הקבוצה השלישית בגודלה, עם 860 יהודים ספרדים שקיבלו אזרחות ספרדית.

משמעות הדבר היא כי ברחבי העולם, כולל מדינות כמו טורקיה, העשויות להיות עוינות ביהדות, הפונים מבקשים להפוך לגנאולוגים והיסטוריונים דה פקטו העומקים עמוק בהיסטוריה ותרבות ספרדית. בעוד שעם יהודי מזרח אירופה הנמצאים כיום בישראל אשר לעיתים קרובות יש קשר ישיר וחי למדינת אבותיהם, על יהודים ספרדים לחפור עמוק הרבה יותר כדי להוכיח שהם צאצאים מיהודים שגורשו מפורטוגל או ספרד. מחצי האי האיברי משפחות אלו התפשטו לפינות רבות ושונות בעולם, ומשם אולי עברו שוב למדינה שלישית או רביעית, מה שהקשה על חשיפת הקשר.

“המון אנשים נאלצו ללכת לגן שלהם [אחסון או עליית גג] ולהוציא תמונות ישנות ולעשות אילנות יוחסין”, אמר אמירס. “הרבה אנשים אוספים דרכונים ישנים, תמונות ותווים ישנים. האקדמיה צריכה באמת לנצל זאת. “

נכון לעכשיו, אין תוכניות להצגה או איסוף של מידע זה, אך זה עשוי להשתנות אם אקדמאים מעוניינים בכך, אמר אמירס.

איסוף המסמכים לעיתים קרובות מעודד אנשים להתחיל לחקור את ההיסטוריה של משפחתם, וללכוד ידע שאחרת יאבד. לאמירס היו לקוחות שטסו למרוקו כדי לצלם מצבות קבורה בבתי קברות יהודיים, או נסעו ללונדון כדי לשפוך על חוזי חתונה שנשמרו בארכיון מקומי.

“יש אנשים שנכנסים ואומרים ‘אני לא יודע שום דבר מעבר לשמה של סבתי’, בעוד שלאחרים יש דרכונים מקוריים בשחור לבן או באילן משפחה שנמשך שבע או שמונה דורות אחורה”, אמר. “זה ממש מרגש. אתה חושב, איך אנשים יכולים לעקוב אחר כך כל כך הרבה בחזרה? “

סוגרים מעגל

בעיירה ספרדית קטנה אחת, הפונה המבקש שחזר לטעון לבכורה של משפחתם הפך למען הסיבה.

ד”ר מרדכי בן אביר, דודו של ליאון אמיראס, תפס את חיידק הגנאלוגיה בזמן שלמד לתואר שלישי בספרות והיסטוריה ספרדית, אותה סיים באוניברסיטת ברצלונה בשנה שעברה, בגיל 82.

“גיל אינו מגבלה”, אמר בן אביר על החלטתו לעבור מביתו בבאר שבע למעונות הסטודנטים בברצלונה, ספרד, בשנת הלימודים הראשונה שלו, כשהיה בן 75. במהלך לימודיו, אשר כשהוא מתמקד בהיסטוריה היהודית הספרדית, בן אביר מצא את אבותיו לעיירה פלסט, כפר שעתיים דרומית לברצלונה.

כשהתעוררה ההזדמנות להגיש בקשה לדרכון ספרדי, בן אביר קפץ עליו, למרות שכבר יש לו דרכון ארגנטינאי וישראלי.

“רציתי לסגור מעגל זה של 600 שנה באותה עיר שאבותיה עזבו ממנה, ובמיוחד שם הם חיו את חייהם,” הוא אמר. “זה מאוד סמלי. אבותיי נאלצו לעזוב ללא מסמכים. אני חוזר עם דרכון. זו הסמליות, זה החלק המרגש בסיפור. אני חוזר בשמותיהם. “

השגת הדרכון של בן עביר הפכה למיני פסטיבל בפלסט. ראש עיריית פלסט ליווה אותו באופן אישי לאסוף את הדרכון החדש שלו, ופיקח על טקס ששנה את שמו לרחוב על שם בן משפחתו של בן אביר, שהיה הרב המקומי לפני 600 שנה.

מהנדס שהיגר מארגנטינה לפני 65 שנה, בן אביר אמר שהוא יכול להתחקות אחר אילן היוחסין שלו מאות שנים באמצעות השם קבאלרו. “אביר” היא המילה העברית עבור אביר, או Caballero בספרדית. הוריו של בן אביר הגיעו לארגנטינה מטורקיה, שם התיישב סניף קבאלרו של המשפחה לאחר שגורש מספרד.

מבט לעתיד, לא לעבר

בן אביר הוא מקדם מוצא בבריכת בקשות הדרכון הספרדית. מרבית הפונים מסתכלים פחות על העבר ויותר אל העתיד שדרכון אירופי יכול להציע.

לקבוצות בפייסבוק כמו “קבל אזרחות פורטוגזית” או “לאום קל” יש אלפי חברים החולקים טיפים וטריקים להאצת התהליך. מודעות שהבטיחו “אזרחות פורטוגזית מיידית” עם ישראלים צעירים חייכנים עוררו ביקורת כמו גם חששות מפני רמאים.

צילום מסך של מודעת אינטרנט מטעה לצורך לאום פורטוגלי קל. במציאות לוקח לתהליך אלפי שקלים ושנים. (צילום באדיבות)

שי כרמל, בן 22 מכפר סבא, הוא פרופיל הרבה יותר אופייני לסוג המבקש דרכון פורטוגזי.

“כרגע סיימתי את הצבא, ואני מרגיש שזה לא יהיה יותר טוב בישראל אז אני רוצה משהו בכיס שלי, וזה הדרכון האירופי הקל ביותר להשיג”, אמר כרמל. “זה לא אומר שאני הולך לעבור לשם, אבל עם הדרכון הזה אני יכול לנסוע לכל אירופה.”

כרמל מקווה ללמוד מדעי המחשב בלונדון. אחותו של כרמל, שגם השיגה דרכון פורטוגלי, לומדת גם בלונדון. כרמל פנה לראשונה לקהילה היהודית בפורטו להכרה בינואר. עד כה הוציא כ -18 אלף שקל שכר טרחה ותרגומים, בעזרת עורך דין מקומי בפורטוגל.

כרמל הוא יהודי ספרדי מצד אמו במשפחה, שבמקור היא מטורקיה. אמו וסבתו מדברים בלדינו, אם כי כרמל לא דובר את השפה הספרדית-יהודית הקדומה בעצמו. משפחתו של אביו היא מאיראן, ולא נחשבת ספרדית, מכיוון שמעטים מיהודים ספרדים נסעו לפרס לאחר האינקוויזיציה.

כדי למלא את אילן היוחסין, ישב כרמל עם סבתו מצד אמו כדי להתחקות אחר כמה דורות. משפחתה היא מאנקרה שבטורקיה, יעד שכיח ליהודים ספרדים לאחר האינקוויזיציה. כרמל אמר שלמרות שהשיחה הייתה מעניינת, הוא פחות מתעניין בהיסטוריה ויותר מתעניין באפשרויות עתידיות באירופה, שם לימודי האוניברסיטה הם חלק מהמחיר של שכר הלימוד הישראלי.

“עבור מישהו בשנות העשרים לחייו, זה באמת יכול לפתוח כל כך הרבה הזדמנויות אחרות עבורם,” אמר. “אם יש לך את הדרכון הזה אתה יכול לעבוד בחו”ל ואתה חוקי. כמו אם אתה עובד בהיי-טק אתה יכול בקלות לעבור דירה למדינה אחרת. “

עורך הדין אמירס אמר כי בעוד שמרבית התיקים בהם הוא מטפל הם ישראלים, יש אינטרס מחודש מאנשים מבריטניה החרדים מברקסיט שרוצים להבטיח שיהיה להם דרכון גם לשאר אירופה.

חוק הלאום מאפשר למבקשים להשיג דרכון פורטוגזי או ספרדי, לפתוח חשבון בנק מקומי, להשיג ביטוח בריאות וללמוד, לחיות ולעבוד בכל מקום באיחוד האירופי.

תיקון טעות היסטורית

לאורך ימי הביניים הייתה קהילה יהודית משגשגת ומפוארת בחצי האי האיברי, שמנתה כרבע מיליון בשיאה. רוב היהודים חיו בספרד, אך אלפים חיו גם בפורטוגל. בשני המקומות לרוב הם ניהלו עסקים והפכו לחלק בלתי נפרד מהאליטה העירונית.

בשנת 1492 יישמו המלך פרדיננד והמלכה איזבלה מספרד את האינקוויזיציה, שנועדו להכריז אחת ולתמיד על זהותה הקתולית של ספרד על ידי גירושם או גיורם של כל הלא-קתולים. רוב יהודי ספרד שסירבו להתגייר או להסתיר את זהותם היהודית עזבו את המדינה. אלפים חצו את הגבול לפורטוגל שם קיבלו אותם קהילות יהודיות קיימות, הסביר ד”ר אור חסון, מרצה וחוקר במחלקה ללימודי ספרד ולטינו-אמריקה באוניברסיטה העברית. זרם פתאומי זה שילש את הקהילה היהודית בפורטוגל.

בשנת 1496 התחתן מלך מנואל מפורטוגל עם איזבלה, בתם של המלך פרדיננד והמלכה איזבלה של ספרד (איזבלה הייתה נשואה גם למלך פורטוגל הקודם, המלך אפונסו, שנפטר בשנת 1491 בתאונת רכיבה.) אחד התנאים של איזבלה ל הנישואין המלכותיים היו שפורטוגל מבצעת את האינקוויזיציה שלהם ליהודים ולא לקתולים. אולם הקהילה היהודית הפורטוגזית הייתה מוערכת ומעוררת עמוק בחיי העסקים והתרבות של פורטוגל. הרשויות ביצעו “גיור המוני” בחצי לב למען הקהילה היהודית, והשאירו אותם ברובם בשלום.

רק בשנת 1536 החלו השלטונות בפורטוגל להידרדר לחיים הקהילתיים היהודיים, מה שגרם ליציאה המונית, בעיקר לצפון אפריקה, אך גם לאזורים אחרים באירופה.

משם התפשטו יהודי ספרד לפינות רחוקות העולם, כולל הודו, טורקיה, ארגנטינה, וברחבי צפון אפריקה.

הפונים אינם נדרשים לבקר בפורטוגל על ​​מנת לקבל אזרחות פורטוגזית, אם כי מועמדים לאזרחות ספרדית נדרשים לבקר בספרד ולעמוד במבחן שפה והיסטוריה ספרדית.

בית הכנסת קדורי בפורטו, בית הכנסת הגדול בחצי האי האיברי. (ויקיפדיה / לבנים / CC BY-SA)

אמירס אמר שחלק מלקוחותיו מתחילים את התהליך בתקווה להשיג דרכון אירופי, אך בסופו של דבר בונים קשר אמיתי עם המדינה. חלק מהישראלים אפילו שוקלים ברצינות לחיות חלקי בפורטוגל.

למרות העניין באזרחות פורטוגזית, חוק הלאום לא השפיע רבות על הקהילה היהודית המקומית, אמרו מנהיגים מקומיים, אם כי הם מעריכים את המחווה לתיקון עוולה היסטורית.

“חוק הלאום של המדינה הפורטוגזית היה מעשה של צדק כלפי יהודים ספרדים,” אמר מייקל רוטוול, חבר הנהלה בקהילה היהודית בפורטו. הוא אמר במייל כי הקהילה מוצאת את זה “משמח” לראות כמה יהודים ברחבי העולם מעוניינים להתחבר מחדש לשורשים הפורטוגלים שלהם.

“יש קשר חזק של חברות בין עמי פורטוגל וישראל”, הוסיף רות’וול. “זה נראה בגידול העצום בתיירות בין מדינות אלה.”

על פי משרד התיירות בפורטוגל, התיירות הישראלית לפורטוגל עלתה בכמעט 15% בין 2016 ל -2017, בסך הכל 120,218 תיירים ישראלים לפורטוגל. מספר זה צנח מעט בשנת 2018, בעקבות האטה כוללת בתיירות לפורטוגל באותה שנה, אך הוא בדרך לעלייה בשנת 2019, כך עולה מנתונים ראשוניים של משרד התיירות.

העיר הצפונית הציורית פורטו מארחת יותר מ- 10,000 מבקרים יהודים בכל שנה בשני בתי הכנסת שלהם לשבתות ופסטיבלים, אמר רוטוול. בשנים האחרונות הם רואים שימוש במבקרים שגרים בפורטוגל או לאחרונה קיבלו אזרחות פורטוגזית ופשוט נעצרים כדי לומר שלום, אך הם לא הפכו לחלק מרכזי בקהילה היהודית הקיימת.

“למרות שיש לנו שני בתי כנסת, שני רבנים, שירותי דת וחגיגות חגיגיות, ברור שלא כל היהודים שזה עתה הגיעו מוכנים לנסוע מאות קילומטרים כדי להצטרף לשירותים שלנו,” אמר רוטוול. “כבר היה להם כל זה בישראל!”

בן אביר ציין כי מעטים האנשים המבקשים היום לדרכון עושים זאת אך ורק מסיבות היסטוריות או דתיות.

“אני בטוח שאם תשאלו 100 איש, תקבלו 100 תשובות שונות,” אמר. “צעירים חושבים שהחזקת דרכון זר תביא להם הזדמנויות שהם לא ימצאו בישראל.”

אמירס אמר כי הוא מקווה שצעירים המבקשים ייקחו רגע להעריך את החיפוש אחר מסמכים ישנים או את השיחות עם קרובי משפחה.

“נולדנו בדור שיש לנו את מדינת ישראל, זה הבית שלנו, ואין לנו מדינה מלבד זו”, אמר אמירס.

כן, זה יכול להיות נהדר להזדמנויות נסיעות ועבודה, אמר.

“אבל אם מישהו מרגיש קשור לעולם הזה של יהדות ספרד, והבניית האזרחות הזו בנויה על זה, זה קשר מהותי ורגשי,” להיסטוריה של יהודי ספרד, אמר אמירס, כזה שמצדיק עוול בן 500 שנה.

“זו הזדמנות שלא הייתה להם,” אמר. “אבל יש לנו את זה עכשיו

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן