90,000 צאצאים של יהודים ספרדים הפכו לאזרחי פורטוגל וספרד

פורטוגל וספרד העבירו חוקים המציעים תהליך התאזרחות לצאצאי יהודים ספרדים, שהביא לכך ש-90,000 צאצאים הפכו לאזרחים של מדינות אלו מאז 2015.

Free White Auto-rickshaw Near Building Stock Photo
לפחות 90,000 צאצאים של יהודים ספרדים הפכו לאזרחים של פורטוגל או ספרד מאז 2015, כאשר מדינות אלה העבירו חוקים המציעים תהליך התאזרחות עבור מבקשים כאלה, על פי נתוני המידע המעודכנים ביותר משתי המדינות.
החוקים נועדו לכפר על האינקוויזיציה, מסע רדיפות דתיות שנפתח בסוף המאה ה-15 על מאות אלפי היהודים שאכלסו את חצי האי האיברי ושגשגו בו.
ספרד קיבלה לפחות 153,000 בקשות לאזרחות, בעוד שפורטוגל קיבלה לפחות 86,000 בקשות, לפי נתונים שפורסמו בתקשורת הספרדית והפורטוגזית לאחרונה במסגרת דוחות שנתיים על מגמות הגירה.
ספרד העניקה אזרחות ל-36,000 מועמדים, או כ-23% מסך המועמדים. פורטוגל העניקה אזרחות ל-63% מהפונים, או יותר מ-54,000 איש. אלפים רבים של בקשות עדיין ממתינות לבדיקה בשתי המדינות.
יותר משני שלישים מהפונים בפורטוגל הם ישראלים, לפי דיווח ביום ראשון בעיתון Observador של ליסבון. בספרד חלקם של הישראלים היה נמוך מ-5%, לפי נתונים מסוף 2019.

מלך ספרד פליפה משתתף בטקס חוגג חוק שבו יהודים ספרדים, שיכולים להוכיח שהם צאצאים של היהודים הספרדים שגורשו מספרד ב-1492 וששומרים על קשר מיוחד עם ספרד, יכולים להגיש בקשה לאזרחות ספרדית, ארמון המלוכה במדריד, ספרד 30 בנובמבר, 2015. (קרדיט: ANDREA COMAS/רויטרס)

הנתונים העדכניים אינם כוללים נתונים משנת 2021 בפורטוגל. בספרד יש נתונים זמינים רק משלושת הרבעונים הראשונים של אותה שנה, כאשר המדינה דחתה לראשונה מספר רב של מבקשי אזרחות במסגרת חוק השילומים.
ספרד דחתה לפחות 3,019 בקשות, כולן מלבד אחת בשנת 2021, כאשר הליך ההתאזרחות הוחמר בעקבות חשש לפעילות פלילית של מועמדים. המדינה גם סירבה להחליט במקרים רבים, מה שעורר מחאות מצד פונים בחו”ל. פורטוגל דחתה רק כמה מאות פרטים.
החלון של צאצאי יהודים שגורשו מספרד להשלמת בקשות האזרחות נסגר. חוק האזרחות של ספרד איפשר תחילה בקשות לשלוש שנים בלבד, אך הממשלה האריכה את המועד פעמיים, כולל בספטמבר האחרון כדי לתת מענה לנושאים בירוקרטיים הקשורים ל-COVID-19. למועמדים שהגישו בקשה לפני ספטמבר 2021 יש עד פברואר 2022 להשלים את האישור הנוטריוני לבקשתם.
בינתיים, החוק של פורטוגל הוא פתוח. אבל החשיפה בחודש שעבר כי רומן אברמוביץ’, מיליארדר רוסי-יהודי, התאזרח בפורטוגל באפריל, הציתה מחדש את הדיון שם על החקיקה של 2015. כמה מחוקקים פורטוגליים הציעו להגביל את היקף החוק בשנה שעברה, אך נסוגו מהשינויים שהוצעו על רקע זעקה של קבוצות יהודיות.
בשנת ספרד , החוק 2015 גם עורר ויכוח אם צאצאי מוסלמים שגם גורשו בתקופת האינקוויזיציה צריך להינתן הדרך לאזרחות.
בשתי המדינות, הקהילה היהודית הרשמית בודקת את הבקשות ומעבירה לאישור הממשלה רק את אלו שהיא רואה באמינות.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce