בנקאות בפורטוגל: המדריך האולטימטיבי 2023

 

Free Lighthouse Sunset photo and picture

מאמר זה בוחן מבט מעמיק על בנקאות בפורטוגל. נתחיל בסקירה כללית של כלכלת המדינה ומערכת הבנקאות. לאחר מכן אנו מסתכלים על השחקנים העיקריים בתעשייה, כולל בנקים מקומיים ובינלאומיים כאחד בפורטוגל, בתוספת סוגי הבנקים והשירותים השונים הזמינים.

יש לנו גם מידע על פתיחת חשבון בנק בפורטוגל, התהליך המעורב והתיעוד שתצטרכו להביא.

מומלץ מאוד לעשות סדר במסמכים מבעוד מועד, שכן העניין בפורטוגל הגיע לשיא של כל הזמנים מאז הודיעה המדינה על סגירת תוכנית ויזת הזהב שלה. 

פורטוגל – סקירת מדינה

פורטוגל היא מדינה של 10.19 מיליון תושבים השוכנת בחצי האי האיברי בדרום מערב אירופה. היא גובלת בספרד במזרח, קצהו הדרומי שוכן על מיצרי גיברלטר, בכניסה לים התיכון, בעוד החוף המערבי שלה פונה לכיוון האוקיינוס ​​האטלנטי.

פורטוגל תמיד הייתה אומה עם מבט כלפי חוץ, נוטה לים. במשך מאות שנים זה היה שם נרדף לחקר ומסחר, הודות לגברים כמו ואסקו דה גאמה, האירופאי הראשון שהפליג להודו, ופרדיננד מגלן, האדם הראשון שהקיף את העולם.

כמו במדינות רבות אחרות באירופה, לפורטוגל הייתה תקופה קולוניאלית, כאשר השרידים האחרונים של האימפריה הסתיימו ב-1999, כאשר פורטוגל מסרה רשמית את מקאו, האחרונה משטחיה שמעבר לים, לידי הממשלה הסינית.

כיום המדינה היא דמוקרטיה רב-תרבותית, המפורסמת יותר בכוכבי הכדורגל שלה מאשר מגלי הארצות שלה. היא מפעילה כוח רך כחברה בולטת באיחוד האירופי, מה שמאפשר לה לשמור על מעמדה בן מאות השנים כאחד מעמדות הסחר המרכזיות של אירופה.

זהו גם יעד פופולרי לגולים, במיוחד עם פנסיונרים מצפון אירופה וצפון אמריקה המעוניינים להימלט מאקלים קרירים יותר לטובת שמש חמימה וחיים סבירים.

המדינה מציעה אקלים דומה לספרד השכנה. וכמו ספרד, גם יוקר המחיה נמוך יחסית לשאר מדינות אירופה, אבל פורטוגל נהנית מרמה גבוהה משמעותית של שליטה באנגלית.

פנסיונרים מעדיפים את דרום אזור אלגרבה עם סגנון החיים שטוף השמש והנינוח שלו. בעוד שנוודים דיגיטליים צעירים יותר נמשכים לערי המטרופולין התוססות יותר כמו הבירה ליסבון.

פורטוגל – כלכלה

לפורטוגל יש כלכלה רב-מגזרית מאוזנת הכוללת שירותים ותעשייה כבדה לצד מגזרים מסורתיים יותר כמו חקלאות, ייעור ודיג.

הבנק המרכזי של המדינה הוא בנקו דה פורטוגל, אם כי לאחר שהצטרף לאירו ב-1999, הבנק המרכזי האירופי פועל גם להסדרת הכספים של המדינה.

מערכת הבנקאות המודרנית של פורטוגל עברה שיפוץ לאחר המשבר הפיננסי של 2008.

בנקים בפורטוגל מקבלים בדרך כלל תושבי חוץ וגמישים במקורות קריפטו של כספים, אם כי הביורוקרטיה של המדינה יכולה להפוך את הדברים למאתגרים.

פורטוגל – סקירה בנקאית

בנקים פורטוגזיים רבים מציעים חשבונות לתושבי חוץ ומאפשרים לך להירשם עם כתובת זרה, אם כי לא כולם. חלקם זמינים רק לתושבי פורטוגל, וחלקם מציעים חשבונות רק לאזרחים פורטוגליים.

אם אתה אזרח ארה”ב, תצטרך לבדוק תחילה אם הבנק מקבל לקוחות אמריקאים, וישנן סוגיות אחרות הקשורות למס שתצטרך לשקול גם.

רוב הבנקים הפורטוגזים מציעים בנקאות מקוונת ובנקאות סלולרית כברירת מחדל. ואכן רבים מציעים את האפשרות לפתוח חשבון בנק מרחוק. אחרת, תצטרך לקבוע פגישה עם הבנק (אם כי תלוי איפה אתה נמצא, ייתכן שיהיה לך מזל ותקבל פגישת כניסה בסניף המקומי שלך.)

רוב חשבונות הבנק, אפילו חשבונות עו”ש בסיסיים, אמורים לאפשר לך לבצע תשלומים מקוונים ולגשת לשירותים באמצעות האפליקציות הבנקאיות הייעודיות שלהם. אתה אמור גם להיות מסוגל לבצע משיכות כספומט בחינם, אם כי ייתכן שתצטרך לשלם עמלה נוספת כדי למשוך כסף ממכשיר המופעל על ידי בנק אחר.

אולם לפני שתעשה זאת, תצטרך להשיג מספר מס פורטוגלי, המכונה מספר NIF (לפרטים נוספים, עיין בסעיף “כיצד לפתוח חשבון בנק בפורטוגל” למטה).

יש לציין שמספר זה אינו אומר בהכרח שתחויב בתשלום מסים אלא הוא מספר זיהוי לאומי אותו תצטרך לספק כדי לפתוח חשבון בנק בפורטוגל.

הפחת את המסים שלך וגוון את העושר שלך

Nomad Capitalist עזר ליותר מ-1,000 לקוחות בעלי הון גבוה לצמוח ולהגן על עושרם בטוח מפני מיסים גבוהים וממשלות חמדניות. למד כיצד הגישה המשפטית וההוליסטית שלנו יכולה לעזור לך.

כמדינה חברה באיחוד האירופי, פורטוגל היא אחת מ-36 החברות באזור התשלומים האירו אחד (SEPA), מה שמאפשר העברות כסף בינלאומיות קלות יותר ברחבי אירופה. ייתכנו עמלות בנק נוספות למי שמחפש להעביר כסף מחוץ לאירופה.

אז לפני פתיחת חשבון בנק פורטוגלי, בדקו קודם מה החיובים שיש על העברות כספים. בנקים רבים בפורטוגל גם מאפשרים לך לפתוח חשבון מטבע חוץ אם תרצה בכך.

הבנקים הפורטוגזים הגדולים

לפורטוגל היסטוריה ארוכה של סחר עולמי שראשיתה מאות שנים ותמיד שיחקה תפקיד משמעותי בעניינים בינלאומיים. כיום היא חברה בולטת באיחוד האירופי, מה שהופך אותה לאטרקטיבית למשקיעים זרים.

לכן, זה לא צריך להיות מפתיע לגלות שלמדינה יש מגזר בנקאי כה גדול.

כיום ישנם יותר מ-150 בנקים בפורטוגל. במקום לפרט את כולם, כללנו למטה רשימה של כמה מהבנקים הפורטוגזים הבולטים. עם זאת, רשימה זו אינה ממצה, ואין לראות בשמות הכלולים אישור. במקום זאת, אנו מספקים רשימה זו לעיונך בלבד.

Activo Bank הוא בנק פרטי שנוסד בשנת 1994 ומופעל על ידי קבוצת Millennium BCP (ראה להלן). זה היה אחד הבנקים הדיגיטליים הראשונים בארץ. בנוסף לשירותי הבנקים הניידים, הם מציעים גם מוצרי השקעה ללקוחות. מסחר בקריפטו מותר והם גם מאפשרים לאזרחי ארה”ב לפתוח חשבונות בנק.

Banco de Investimento Global (BiG) הוא בנק פורטוגזי בבעלות פרטית עם משרדו הראשי בליסבון. הוא מציע מגוון של בנקאות קמעונאית, פרטית וארגונית.

Banco Montepio הוא בנק פורטוגלי פרטי. הבנק, הידוע בעבר בשם Montepio Geral, מתוארך לשנת 1844. הוא מציע מוצרי השקעה, הוא בנק ידידותי לקריפטו ומאפשר לאזרחי ארה”ב לפתוח חשבונות.

Banco Português de Investimento (BPI), או בנק ההשקעות הפורטוגזי, באנגלית, הוא אחד הבנקים הגדולים בפורטוגל. מטה הבנק נמצא בפורטו והוא בבעלות ומופעל על ידי החברה הספרדית, CaixaBank. הוא מציע מגוון רחב של שירותים, לרבות בנקאות קמעונאית, בנקאות פרטית, בנקאות תאגידית וביטוח.

Caixa Geral de Depositos הוא בנק בבעלות ממשלתית שבסיסו נמצא בליסבון. נוסד בשנת 1876, זהו הבנק הפורטוגלי הגדול ביותר ומציע מגוון רחב של שירותים, כולל בנקאות קמעונאית, בנקאות תאגידית, בנקאות פרטית ושירותים פיננסיים אחרים כגון ביטוח.

Millennium BCP הוא הבנק הפרטי הגדול ביותר בפורטוגל. ידוע בתחילה בשם Banco Comercial Português, או Portuguese Commercial Bank, והוא מותג מחדש בשם Millennium BCP. (החברה מפעילה גם את המותגים Activo Bank ו-Banque BCP). Millennium BCP מציעה שירותי בנקאות קמעונאית, מסחרית ופרטית, כמו גם מוצרי נדל”ן וביטוח.

Novobanco, המתורגם כ”בנק חדש”, נוצר בשנת 2014 על ידי הבנק המרכזי של פורטוגל. היא נוצרה כחלק מהארגון מחדש של Banco Espírito Santo (BES) שנכחדה כעת בעקבות המשבר הפיננסי של 2008. כיום לבנק מאות סניפים בפורטוגל ובחו”ל ומציע שירותי בנקאות קמעונאית, בנקאות השקעות וביטוח. עם זאת, אזרחי ארה”ב אינם יכולים לפתוח שם חשבון בנק.

בנקים בינלאומיים בפורטוגל

בנוסף לרשימת הבנקים הפורטוגזים לעיל, פועלות בפורטוגל רבות מחברות הבנקאות הגדולות בעולם. שוב, רשימה זו אינה ממצה אך כוללת כמה מהבנקים הבולטים יותר הפועלים בפורטוגל לעיונך.

אבנקה הוא בנק בבעלות ספרדית הפועל בפורטוגל. הוא מציע בנקאות קמעונאית, בנקאות מסחרית, מימון, השקעות וביטוח.

Banco Santander Totta הוא בנק מסחרי פורטוגלי בבעלות Banco Santander הספרדי ואחד הבנקים הבולטים במדינה. בנוסף לבנקאות קמעונאית, היא מציעה גם שירותי בנקאות פרטית וארגונית.

Barclays Bank הוא בנק בריטי עם משרד בליסבון המציע שירותי בנקאות להשקעות.

ל-BNP Paribas יש משרדים פורטוגזיים בליסבון ובפורטו. הקבוצה ביססה את נוכחותה בארץ בשנת 1985, תוך מתן שירותי מסחר והשקעות.

Citi Portugal הוא המשרד המבוסס בליסבון של הבנק האמריקאי Citigroup, המתמחה בשירותי בנקאות תאגידים והשקעות.

דויטשה בנק הוא אחד הבנקים המובילים בעולם, והחברה הבת הפורטוגלית שלו Deutsche Bank AG, הממוקמת בליסבון, מציעה מגוון שירותי בנקאות תאגידים והשקעות.

כיצד לפתוח חשבון בנק בפורטוגל

לפני שתוכל לפתוח חשבון בנק בפורטוגל, עליך לוודא שיש לך את התיעוד המתאים. כדי לפתוח חשבון שוטף בסיסי, תצטרך את הדברים הבאים:

  • תעודה מזהה תקפה (כגון הדרכון שלך)
  • הוכחת כתובת (חשבון שירות אחרון)
  • מספר NIF

עבור חשבונות עו”ש, בדרך כלל, אלו הם שלושת הפריטים היחידים שתדרשו. עם זאת, ייתכן שתתבקש גם לספק חוזה עבודה או פרטים על החברה שלך כדי להוכיח מקור הכנסה.

(אז אם אתה מועסק זה אומר 3 תלושי המשכורת האחרונים שלך. אם יצאת לפנסיה את החזר המס האחרון שלך או אחרת, ייתכן שתתבקש לספק דו”ח הכנסה שנתי. זה יכול להיות החזר המס האחרון שלך, הוכחה לבעלות על נדל”ן זר, מס זר או מספר תעודת זהות בתוספת פרטי התקשורת שלך כמו טלפון ואימייל.)

שני הפריטים הראשונים ברשימה לעיל הם דרישות סטנדרטיות לפתיחת חשבון בנק בכל מקום בעולם. בעוד שמספר NIF, או Número de Identificação Fiscal, הוא מספר המס הפורטוגזי שלך בן תשע ספרות.

לא רק שצריך לפתוח חשבון בנק, מהר מאוד תגלו שזה באמת נדרש כמעט לכל עסקה בפורטוגל.

אם אתה רוצה לקנות או לשכור נכס, לקבל חוזה טלפון סלולרי או אינטרנט, שימוש בשירותים או שירותים ממשלתיים, מה שזה לא יהיה, תצטרך את המספר הזה כמעט לכל דבר שתרצה לעשות בפורטוגל. אז זה משהו שאתה צריך לרכוש בהקדם האפשרי.

בנקאות בפורטוגל – שאלות נפוצות

אילו בנקים בינלאומיים פועלים בפורטוגל?

ישנם בנקים בינלאומיים רבים בפורטוגל, כולל Banco do Brasil, Banco Sabadell, BBVA, Barclays, BNP Paribas, Citibank, Credit Suisse, ING, ודויטשה בנק.
אחד הבנקים הזרים הבולטים הוא Banco Santander Totta SA, חברה בת של קבוצת Santander בספרד, עם מאות סניפים ברחבי פורטוגל. החברה מציעה סוגים שונים של חשבונות בנק, לרבות חשבונות אישיים ועסקיים.

האם זר יכול לפתוח חשבון בנק בפורטוגל?

כן, זר יכול לפתוח חשבון בנק בפורטוגל. חלק מהבנקים פתוחים רק לתושבי פורטוגל. אך בשל ריבוי הגולים והמשקיעים הנמשכים למדינה, בנקים גדולים רבים מאפשרים גם לזרים לפתוח חשבון בנק למטרות השקעה.
רבים מהבנקים הגדולים בפורטוגל יאפשרו לך גם להגדיר חשבון מרחוק. עם זאת, עדיין מומלץ לך לחפש ולמצוא את הבנק המתאים לך ביותר, במיוחד אם אתה צריך לבצע העברות כספים בינלאומיות.
אם אתה רק צריך שירותים בסיסיים (כגון העברות בנקאיות והוראת קבע), ישנם בנקים מקוונים אירופיים מיוחדים המספקים אותם. מכיוון שאתה צריך קודם כל לקבל מספר מיוחד מרשויות המס כדי להקים חשבון בנק בפורטוגלי, חשבון בנק מקוון כזה יכול לשמש פתרון שימושי לעצור פער.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce