כפי שדווח בחדשות פורטוגל ב-26 ביוני 2023 – בקשות לאזרחות פורטוגזית נוסקות – הישראלים הם הקבוצה הלאומית הגדולה ביותר שמחפשת אזרחות פורטוגזית בשנת 2022. על פי הדוחות הסטטיסטיים השנתיים של SEF, מספר המועמדים הישראלים בשנים 2021 ו-2022 היה 21,263 ו 20,975, בהתאמה. המשמעות היא שבשנתיים האחרונות, הישראלים היו הקבוצה הגדולה ביותר שהגישה בקשה לאזרחות פורטוגלית, עוקפת את ברזיל, מדינה שאוכלוסייתה גדולה פי 20 ובניגוד לישראל, בעלת קשרים חזקים, ותיקים, תרבותיים, היסטוריים ולשוניים עם פורטוגל.

עם זאת, בעוד שלקבוצות לאומיות אחרות המבקשות אזרחות פורטוגלית יש מספר תואם של תושבים בפורטוגל, לקבוצת המהגרים הישראלים אין. עם למעלה מ-60,000 ישראלים המחזיקים באזרחות פורטוגלית נכון לשנת 2022, רק 569 אזרחים ישראלים מתגוררים בפורטוגל (לפי דוח SEF לשנת 2022). לשם השוואה, אותו דוח מצביע על כך ש-239,744 ברזילאים חיים בפורטוגל. אם ישראלים לא מחפשים תושבות בפורטוגל, אז למה הם מבקשים אזרחות במספרים כה גבוהים?

ליאור, הוא אזרח ישראלי שהגיש בקשה וקיבל אזרחות פורטוגלית. הוא בן 47, נולד וגדל בתל אביב, שם הוא מתגורר עם אשתו ושלושת ילדיו.

“זה התחיל לפני כ-20 שנה”, מספר ליאור, “עם באזז על היתרונות של דרכון אירופאי. אנשים דנו בחופש התנועה באיחוד האירופי ובתוכנית ויתור על ויזה בארה”ב לאזרחי האיחוד האירופי. זה היה עניין גדול עבור ישראלים שכן נשיאת דרכון ישראלי מגבילה הרבה יותר. השיחה הכללית הזו נגעה גם בהשכלה הגבוהה. תנאי הסף האקדמיים לאוניברסיטאות ממלכתיות בישראל גבוהים ובתי ספר פרטיים יקרים. באיחוד האירופי, לעומת זאת, תנאי הקבלה רגועים יותר, והעלות נמוכה יותר אם אתה אזרח האיחוד האירופי. הדיון הכללי הזה הניע משפחות רבות ממוצא אירופי להגיש מועמדות לקבלת אזרחות באיחוד האירופי”.

אבל ליאור, כמו ישראלים רבים המחזיקים באזרחות פורטוגלית, לא מתכוון להשתמש בו בשום צורה.

“אני לא חושב על השקעה בפורטוגל, כמו שיש כאלה שעושים, או לעבור לשם. אני לא יודע אם אי פעם תהיה תועלת עבורי או עבור משפחתי מבעלי אזרחות פורטוגזית. אני פשוט רואה את זה כדבר טוב שיש”.

מהן ההטבות?

חיפוש מקוון בעברית אחר “לאום פורטוגזי” ו”חי בפורטוגל” מניב למעלה מ-100,000 תוצאות. רובם עסקים ועורכי דין המציעים סיוע בבקשות לקבלת אזרחות פורטוגזית. אחרים מספקים שירותים בתשלום לישראלים בפורטוגל: סוכני נדל”ן, ביטוח רפואי, מדריכי טיולים ועוד, ומאמרים רבים על ישראלים החיים בפורטוגל.

לפי המאמרים הרבים, היתרונות העיקריים שישראלים רואים בפורטוגל הם תשלום פחות מיסים, הפחתת יוקר המחיה וניהול חיים פחות לחוצים. החסרונות: מחסום השפה משמעותי, הטמעת ילדים היא אתגר מרתיע, ויוקר המחיה הוא פרופורציונלי לרמות ההכנסה הנמוכות יותר.

עמיקם, איש מקצוע רפואי ישראלי בשנות הארבעים לחייו, הגיש בקשה לאזרחות פורטוגזית בשנת 2017 לאחר שראה מודעה על מדיניות ממשלת פורטוגל להענקת אזרחות לצאצאי יהודי פורטוגל מתקופת האינקוויזיציה (הידועה בישראל כמדיניות הצאצאים).

“זה גרם לי לחשוב על ההזדמנויות הגלומות באזרחות האיחוד האירופי, וגם חשבתי שחיים באיחוד האירופי יתאימו יותר לדעות הליברליות שלי. ותמיד טוב שיש תוכנית ב’ למקרה שהדברים בישראל יהפכו לגרוע ביותר”. למיטב זכרונו של עמיקם, התהליך היה די סטנדרטי. “זה עלה 10,000 ₪ (בסביבות 2,500 אירו) ולקח בערך שנתיים עבור רוב האנשים.”

אבל עמיקם לא שוקל לעבור לפורטוגל. “לא הייתי עובר כי זה אומר לוותר על קריירה שהשקעתי בה ולוותר על ההכנסה שהיא מייצרת”.

לירון, עורך דין ישראלי שליווה אלפי מבקשי אזרחות בשנים קודמות, רואה באלמנט התרבותי הישראלי סביב המשפחה סיבה מכרעת לישראלים שיבחרו שלא להגר. “הישראלים שוקלים מאוד את ההשפעות שיכולות להיות למעבר על ילדיהם. ישראלים לרוב קשורים קשר הדוק למשפחותיהם המורחבות, כך שעקירת המשפחה מהווה מחסום משמעותי להגירה”.

לדברי לירון, “אחוז קטן מהישראלים המחזיקים באזרחות פורטוגלית אכן משתמשים בו למגורים בפורטוגל, בערך אחד מכל חמישה, אני מאמין”.

סוף מגמה?

אבל המגמה הסתיימה, הוא מוסיף, “שנת 2022 הייתה החלון האחרון של ישראלים להגיש בקשה לקבלת אזרחות בפורטוגל במסגרת מדיניות הצאצאים”.

קשה יהיה לחזות את המגמות של המהגרים הישראלים לפורטוגל ולמקומות אחרים; עם זאת, בהתבסס על נתונים שפורסמה על ידי הרשות הסטטיסטית הישראלית, למרות מגמת ההסלמה של רכישת אזרחות זרים, קיימת מגמה הפוכה של אזרחים ישראלים חוזרים שניסו להגר לחו”ל בשלושת העשורים האחרונים.

אגירת המגמות והעדויות הללו עשויה לסייע בהארת חלק מהמאפיינים המגדירים את ישראל והחברה הישראלית כיום, דהיינו- מדינה קטנה, מסובכת והפכפכה המורכבת מאנשים עם היסטוריה של הגירה, המניעה את אזרחיה לתוכנית בטוחה ב’. אך יחד עם זאת, מדינה עם כלכלה חזקה וקשרים קהילתיים ומשפחתיים עמוקים מטבעם.