הסיפור שמאחורי דרכון למגורשי ספרד ופורטוגל

יש לכם שם משפחה ספרדי או פורטוגלי? במשפחתכם מדברים ספרדית, לאדינו או פורטוגזית, מבשלים מאכלים ספרדים וכדומה? יתכן בהחלט שאתם צאצאי משפחה של מגורשי ספרד. במשרד עורכי דין גולן ושות’ תוכלו לבדוק זאת וגם לזכות בליווי מקצועי לכל אורך הליך הגשת הבקשה ועד לקבלת דרכון למגורשי ספרד ספרדי או פורטוגלי.

על גירוש ספרד ופורטוגל

גירוש ספרד אירע ב- 1492, שנה בה קולומבוס גילה את אמריקה ומלך ומלכת ספרד הקתוליים איזבל ופרננדו הוציאו בעידוד מוסדות האינקוויזיציה צו לגיור היהודים מארצם בגין דתם. צו הגירוש דרש מכל יהודי שלא הסכים להמיר את דתו לנצרות לעזוב את המדינה תוך שלושה חודשים. רבים מהיהודים המגורשים בחרו לעבור לפורטוגל השכנה, שם קיבלם המלך ז’ואאו השני. חמש שנים מאוחר יותר בשנת 1496 לאחר מות המלך, עלה לשלטון בנו מנואל שהתחתן עם בת מלכי ספרד בתנאי שיגרש את היהודים. עקב כך שלטונות פורטוגל החליטו לקחת בכוח ילדים יהודים עד גיל ארבע עשרה ולהעבירם לנצרות. בשנת 1497 היהודים בפורטוגל אולצו בעורמה ובאכזריות להמיר את דתם ורק מעטים הצליחו למעשה לעזוב את המדינה, בעוד שרובם הפכו לאנוסים שהמשיכו לשמור על יהדותם בסתר.

על התפזרות יהדות מגורשי ספרד

את ספרד עזבו כמאתיים אלף יהודים שחיו ושגשגו במדינה במשך כאלף חמש מאות שנה ויצרו תרבות מפוארת עשירה באנשי רוח, שירה, מדע ודת. מרבית יהודי ספרד בחרו לעזוב מאשר להמיר את דתם, כאשר כמאה עשרים אלף מהם עזבו לפורטוגל ואולצו לאחר כחמש שנים להפוך לאנוסים. מיעוט מיהודי פורטוגל הצליח לעזוב את המדינה במאה השש עשרה, בעיקר לארצות שפלת אירופה כמו בלגיה והולנד וכן למדינות כמו אנגליה וגרמניה. זאת בעוד ששאר יהדות ספרד, כחמישים אלף במספר, עזבו לאיטליה ולצפון אפריקה והגיעו עד לישראל ומצרים. במחוזות אלו הופצו מנהגי יהדות ספרד. כמו כן, בחלק מהמדינות כמו בארצות הבלקן ויוון, יוצאי ספרד יצרו קהילות מתבדלות משהם. ההתבדלות ניכרה בין היתר בשמירת השפה, פסקות הלכה, נהגי תפילה ומזמורים, מנהגים ומאכלים.

דרכון למגורשי ספרד  

למידע נוסף לחצו כאן

לקבלת עוד מידע וסיוע מקצועי להוצאת דרכון מגורשי ספרד, מלאו את פרטיכם באתר שלנו, או צרו קשר עם משרד עו”ד גולן ושות’ בטלפון 03-5561616 או במייל Info@LawOfisrael.com.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן